Staš Zgonik

 |  Mladina 46

Zahtevamo blokado!

Slovenski varuhi avtorskih pravic opozarjajo spletne ponudnike, odziv hladen

Zahteva za blokado domen

Zahteva za blokado domen

Velika večina slovenskih podjetij, ki ponujajo dostop do spleta, je v začetku meseca prejela dopis odvetnice Sandre Cico, ki v imenu Združenja za zaščito avtorskih del - GIZ zahteva blokado domen in IP-naslovov, ki jih uporablja zloglasna švedska spletna stran za izmenjavo datotek PirateBay.org. Odvetnica se sklicuje na 148. in 149. člen kazenskega zakonika, ki opredeljujeta kazniva dejanja kršitev materialnih in avtorskim sorodnih pravic. Ponudnike spletnega dostopa prosi, naj storijo vse, kar je treba, za prenehanje zlorabe njihovih tehničnih možnosti, ki uporabnikom spleta omogoča kršenje teh pravic. »Obenem vas obveščamo, da bomo, če v roku 24 ur od dneva prejetja tega dopisa ne boste onemogočili dostopa do spornih vsebin, prisiljeni to zahtevati v ustreznem civilnem in kazenskem postopku.«
Cicova je v svojih izjavah nekoliko prizanesljivejša, kot zveni v pismu. Kakor je povedala, je operaterjem dopis poslala zgolj kot informacijo, da lahko prek njihovih strežnikov uporabniki dostopajo do spletne strani, ki ponuja avtorsko zaščitene vsebine. »Zdaj, ko imajo to informacijo, lahko razmislijo, ali bodo ukrepali, v končni fazi pa bomo preučili, kakšne pravne možnosti imamo, da za območje Slovenije zahtevamo zatemnitev takih spletnih strani.«
Načrt ne obeta uspeha, saj je PirateBayu nemogoče dokazati, da njegova stran nelegalno ponuja avtorsko zaščitene vsebine. Datotek na njegovih strežnikih sploh ni, vse so na računalnikih uporabnikov. Stran se uporablja le za pregledovanje teh datotek, kot nekakšen katalog. In kot je zapisal kolega Dare Hriberšek iz revije Monitor: »Časopis, ki zapiše, da je na parkirišču ob Dunajski cesti parkiran odklenjen avto, najbrž ni odgovoren za krajo, ki jo nato izpelje nekdo tretji.« V prid zahtevi ne govori niti nedavna pravna praksa sodišča v Bergamu, ki je minuli mesec na pritožbo PirateBaya razsodilo, da je blokada strani, ki jo je doseglo Mednarodno združenje fonografske industrije IFPI, nezakonita. Pa tudi številni drugi poskusi uničenja strani v različnih evropskih državah so se do zdaj izkazali za neučinkovite in so strani priskrbeli zgolj brezplačno publiciteto.
O odzivu na dopis smo se pozanimali pri nekaterih večjih slovenskih ponudnikih dostopa do spleta. Razen Mobitela, kjer dopis še preučujejo, so zahtevo vsi zavrnili, saj je po njihovem neutemeljena oziroma brez pravne podlage. Telekom je zahtevo zavrnil, »saj niti zakon o elektronskih komunikacijah, niti zakon o kazenskem postopku, niti zakon o avtorskih in sorodnih pravicah operaterjem ne daje pravne podlage za takšno ukrepanje«. Pri Amisu menijo, »da je zahteva odvetnice neutemeljena, saj se prek navedenih domen, za katere je zahtevana blokada, izvaja t. i. 'peer to peer' prenos podatkov, zaradi česar je odgovornost ponudnikov dostopa do spleta, torej tudi družbe Amis, d. o. o., izključena.« Pri Arnesu pa pravijo, da lahko take ukrepe »izvedejo le na podlagi uredbe sodišča ali druge pristojne institucije«.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.