Peter Petrovčič

 |  Mladina 48  |  Politika

Profesorji in evrokrati

Kaj bodo po sestopu z oblasti počeli bivši ministri?

Bivša vlada ob izvolitvi v državnem zboru leta 2004

Bivša vlada ob izvolitvi v državnem zboru leta 2004
© Denis Sarkić

Ob menjavi oblasti nekdanji oblastniki spet postanejo navadni državljani. Še posebej je ta prehod težak pri politikih z najvišjo močjo. Kaj bodo počeli Janez Janša in njegovi ministri sedaj, ko niso več glavni v državi?
Bivši premier je kljub temu, da je poslanec, enostavno vzel dopust za razmislek, v javnost pa spustil informacije, da si ga želijo razne mednarodne organizacije. Poleg Janše pa so volivci poslanski mandat podelili le še dvema ministroma, in sicer bivšemu gospodarskemu in prometnemu ministru, Andreju Vizjaku in Radovanu Žerjavu. Vsi ostali so si prisiljeni iskati novo službo. Precejšnje zatočišče bo očitno akademska sfera, bivši šolski minister Milan Zver bo predaval na Ekonomsko-poslovni fakulteti v Mariboru, bivši minister za kulturo Vasko Simoniti na ljubljanski Filozofski fakulteti, bivši minister za javno upravo Gregor Virant pa bo sicer najprej moral pridobiti habilitacijo Univerze v Ljubljani, potem pa se bo vrnil na Fakulteto za upravo. Virant je že med študijem predaval tudi na Jambrekovi Fakulteti za podiplomske državne in evropske študije, kjer prostor hranijo za Dimitrija Rupla, ki mu je v vodo padlo veleposlaniško mesto, in Lovra Šturma, ki bi lahko postal celo rektor nove univerze.
Vladajoča opcija pa je medtem, ko je bila na oblasti, poskrbela za bivšo ministrico za delo, družino in socialne zadeve Marjeto Cotman in bivšega notranjega ministra Dragutina Mateja. Prvo je pravosodni minister imenoval za notarko na povsem na novo odprtem notariatu na Brezovici pri Ljubljani, Mate pa je že po volitvah dobil vladno soglasje h kandidaturi za predsednika Evropskega foruma raziskave in inovacije na področju varnosti. V Bruslju bo po novem zaposlen tudi bivši minister za razvoj Žiga Turk, ki bo generalni sekretar Skupine za premislek, ki se ukvarja s prihodnostjo EU. Turka sicer tudi čaka mesto profesorja na akademskem področju, točneje na Fakulteti za gradbeništvo. Evropske službe na področju varovanja okolja si želi tudi bivši okoljski minister Janez Podobnik, v tujini pa bo kot kaže v prihodnje tudi bivši kmetijski minister Iztok Jarc, ki naj bi postal veleposlanik v Londonu.
Podobno kot njihov bivši šef pa so se za razmislek odločili tudi bivša ministrica za zdravje Zofija Mazej Kukovič, bivša ministrica za visoko šolstvo Mojca Kucler Dolinar in bivši minister za lokalno samoupravo Ivan Žagar. Le da s to razliko, da bodo v tem času deležni ministrske plače, ki jim pripada še leto dni po prenehanju ministrovanja. Razmišlja tudi bivši finančni minister Andrej Bajuk, ki pa do plače ni upravičen, saj je že upokojen. Pa smo prišli do Karla Erjavca. Ta bo še naprej minister, le da bo namesto za obrambo skrbel za okolje.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.