18. 12. 2008 | Mladina 51
Nova mapa
Nekdanji britanski premier Tony Blair je po odhodu z Downing Streeta 10 postal posebni odposlanec četverice (ZDA, Rusija, ZN, EU) na Bližjem vzhodu, svetuje nekaterim ameriškim korporacijam in predseduje Skladu Tonyja Blaira za medverski dialog v Londonu, kajti prepričan je, da ima za to početje dovolj referenc, saj mu je uspelo »vzpostaviti dialog med protestanti in katoliki v Severni Irski«.
Neutrudni Blair, ki je po odhodu s premierskega položaja uradno prestopil iz anglikanske cerkve v katoliško, je postal prerok sodobnega sveta in globalizacije. Septembra letos je začel predavati skupini 25 študentov na znameniti ameriški univerzi Yale. Predava o religiji v globaliziranem svetu, kajti, kot je dejal na začetku svojega nastopa, »globalizacija krči svet in oblikuje globalno skupnost«, v njej pa je »religija pomembna sestavina«, kajti globalizacija potrebuje »vrednote in duhovni kapital, če hoče uspeti«.
Novi »religiolog« na Yalu je še odkril, da bi globalizacija potekala mirneje, brez prevelikih pretresov in sunkov, če verskih razlik ne bi zlorabljali za razdvajanje ljudi, uspeh pa bi bil že, po Blairu, »če bi nam uspelo, da religije ne bi ovirale zbliževanja ljudi«. Nekdanji privrženec Tretje poti in sočasni zagovornik neoliberalnega gospodarstva je v svojem govoru še dejal, da bi lahko religija pomagala pri spoprijemanju z ekonomsko krizo, saj sta krizo delno zakrivila neodgovornost in »pomanjkanje vrednot, kot so zaupanje - možnost zanesti se na besedo drugega - in dolgoročno načrtovanje namesto zgolj kratkoročnega maksimiranja dobička«. Novi prerok Blair pač prinaša tudi v mednarodne odnose nova spoznanja: »Moramo biti pripravljeni na vojaško posredovanje kot odgovor na nasilje, vendar bi morala pri urejanju mednarodnih odnosov imeti večjo težo moč idej, če hočemo, da globalizacija uspe.«
Pridigo študentom je Blair končal s tem, da lahko za vse težave tega sveta, gospodarsko krizo, revščino v Afriki in globalno segrevanje, »religiozne skupnosti ponudijo trdne vrednostne temelje. Toda to velja le takrat, če vera ni zgolj tradicija ali identiteta, temveč stvar vrednot - ne samo vrednot demokracije ali svobode, ampak skupnega dobra, sočutja in pravičnosti. Potrebujemo zavezništvo vrednot, ki priznava - navkljub razlikam v prepričanjih in v barvi kože - enako spoštovanje dostojanstva in vrednot vsakega posameznika pred Bogom.«
Tony Blair ima sicer priložnost, da svoje razumevanje kompleksnosti globalizacij(e) uresniči v praksi, saj je trenutno v službi (božjega) poslanca za Bližnji vzhod. Tam pa so doslej božji poslanci, kateregakoli boga, naredili več škode kot koristi.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.