18. 12. 2008 | Mladina 51
Preseženi izpusti
Oprostilna sodba za NEK kljub priznanju kršitve
Nuklearna elektrarna Krško
© Blaž Šunta
Okrajno sodišče v Krškem je konec prejšnjega meseca ustavilo postopek proti vodstvu Nuklearne elektrarne Krško, zoper katero je Uprava za jedrsko varnost leta 2006 vložila obdolžilni predlog zaradi kršenja tehničnih omejitev. Šlo je za prekoračitev izpustov tritija (H3), naravnega radioizotopa, ki sicer z interakcijo med nevtroni in vodikom vseskozi nastaja v ozračju, je pa tudi stranski proizvod v jedrskih reaktorjih. Tritij ni pretirano nevaren, saj ima zelo nizko radiotoksičnost, vendar zelo preprosto pride v žive organizme, zato morajo biti izpusti nadzorovani.
Kršitev je nastala, ker je NEK leta 2005 podaljšala gorivni cikel (čas med menjavami goriva) s 15 na 18 mesecev, zaradi česar se je povečala količina nastalega tritija. Vodstvo elektrarne je Upravo opozorilo, da bo elektrarna v začetku leta 2006 verjetno prisiljena prekoračiti določeno trimesečno omejitev izpustov, in to se je nato tudi zgodilo. Nekaj dni pred prekoračitvijo so iz NEK poslali tudi vlogo za povišanje dovoljene količine izpustov tritija, a ker si je Uprava vzela čas in preučila vplive takega povečanja ter dovoljenje za povečanje izdala šele nekaj mesecev kasneje, je NEK v prvem trimesečju leta 2006 dejansko presegla zakonske omejitve.
Sodišče je postopek ustavilo zaradi pomanjkanja dokazov, in to čeprav je v sodbi zapisano, da je obdolžena pravna oseba priznala, da je v obravnavanem času presegla omejitev izpustov. Sodišče tudi ugotavlja, da zaradi kršitev niso nastale hujše posledice. Direktor Uprave Andrej Stritar je povedal, da se na sodbo niso pritožili, »predvsem zato, ker kakršna koli drugačna razsodba na terenu ne bi spremenila ničesar. Zadevo smo rešili že leta 2006 in sedaj ni nobene potrebe po dodatnih ukrepih.« Odločitve sodišča, ki je ustavilo postopek zaradi pomanjkanja dokazov, in to čeprav je uprava NEK dejansko priznala kršitev, pa ne želi podrobneje komentirati. »V tem primeru je bil prekršek nedvomno ugotovljen, vendar je sodišče očitno presodilo, da ga ne kaže obravnavati zelo strogo,« še pravi.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.