18. 12. 2008 | Mladina 51
Smrt Vegradovega delavca
Prelaganje odgovornosti
© Borut Kranjc
Nedavno je na Vegradovem gradbišču Celovški dvori v Ljubljani umrl delavec; padel je v tridesetmetrski jašek za dvigalo. Ime mu je bilo Adis Lagundžija, star je bil 25 let, pred tremi meseci se je poročil in njegova žena, zdaj vdova, pričakuje otroka.
Avtonomna iniciativa za pravice migrantskih delavcev Nevidni delavci sveta in Socialni center Rog sta županu Zoranu Jankoviću poslala javno pismo, v katerem med drugim poudarjata, da je delo migrantskih delavcev »sramotno malo plačano, delavcem kradejo nadure, delati morajo prek dovoljenega delovnega časa, ne upoštevajo se pravila o varnosti pri delu« itd. V pismu so Jankovića pozvali, naj v imenu Mestne občine Ljubljana, ki se je odločila za nakup stanovanj v Celovških dvorih, tam postavi znamenje v spomin na umrlega delavca. Župan je na tiskovni konferenci to možnost zavrnil, »ker to pomeni, da bi bila Ljubljana posejana s spominskimi ploščami«.
V gradbeništvu nesreče, tudi takšne s smrtnim izidom, niso redke. V tej panogi je število smrtnih nesreč, pa tudi drugih poškodb pri delu največje in se v zadnjem času le še povečuje. Tako pravijo v Sindikatu delavcev gradbenih dejavnosti. Vprašanje pa je, zakaj je tako in ali držijo obtožbe, da se ne upoštevajo pravila o varnosti pri delu.
Vegradova migrantska delavca, s katerima smo se pogovarjali, sta zatrdila, da te navedbe držijo. Kot sta povedala, je praksa v glavnem takšna, da podjetje odgovornost za nesreče prelaga na pleča samih delavcev. »Šef gradbišča bi moral delavce opozoriti na vse nevarnosti pri delu in jih primerno opremiti, z varovalnim pasom, recimo. Vendar se to ne dogaja in tudi naš kolega Adis ni bil primerno zavarovan. Razumeti morate, da smo pod stalnim pritiskom in da moramo delati to, kar nam rečejo, sicer te lahko premestijo kam drugam z izgovorom, da nisi dober delavec,« je dejal eden od njiju. »Vsaki dve leti moramo opraviti izpit iz varnosti pri delu, ki je videti tako, da nam vodja za varnost, ki ga pošlje podjetje, narekuje pravilne odgovore. Vse skupaj je samo neka formalnost, da ti lahko potem, ko se ti pripeti nesreča, rečejo: sam si si kriv.« Prav to so rekli enemu od njiju, ko si je poškodoval nogo. Ampak imel je še srečo - nekemu drugemu delavcu, ki je že štiri leta delal za Vegrad, po izteku bolniškega dopusta niso želeli podaljšati pogodbe, češ da ni dovolj dober.
Vegrad je družini umrlega izplačal denarno pomoč, predvideno po zakonodaji, in organiziral prevoz umrlega v njegov rojstni kraj v Bosni in Hercegovini.
Na gradbišču Celovški dvori pa dodatno utrjujejo ograje. Po navedbah enega izmed naših sogovornikov se je utrjevanje ograje ob jašku za dvigalo začelo že takoj po nesreči, še pred prihodom policije in inšpekcije.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.