Borut Mekina

 |  Mladina 2

Rupel legaliziran

Na sporen način, a med fleksibilnimi prijatelji

Posebni odposlanec Dimitrij Rupel

Posebni odposlanec Dimitrij Rupel
© Borut Krajnc

Zaposlitveni status bivšega zunanjega ministra, sedaj posebnega odposlanca Dimitrija Rupla je končno legaliziran. Iz kabineta predsednika vlade so poslali aneks k njegovi pogodbi o zaposlitvi, s katerim je Rupel sedaj tudi uradno premeščen iz pisarne na Prešernovi cesti (zunanje ministrstvo), v pisarno na Gregorčičevi ulici, kjer je Pahorjev kabinet. Čeprav je Rupel Pahorju začel svetovati že 1. decembra, je bil aneks k njegovi pogodbi o zaposlitvi, kot so pojasnili v kabinetu predsednika vlade, podpisan šele konec decembra. Za nazaj torej. Na zunanjem ministrstvu na primer ves ta čas uradno niso vedeli, kam je izginil njihov Rupel, vedeli so zgolj to, kar so prebrali ali slišali v medijih.
Ali je sploh zakonito nekega uradnika premestiti, pogodbo o tem pa podpisati za nazaj? Iz inšpektorata za sistem javnih uslužbencev na ministrstvu za javno upravo so na naše vprašanje odgovorili, da je »praviloma treba aneks k pogodbi o zaposlitvi podpisati pred premestitvijo, da javni uslužbenec pozna okoliščine, v katerih bo opravljal delo na novem delovnem mestu. Ne glede na to pa je treba povedati, da zakon roka za podpis aneksa ne določa, kar pomeni, da je možen tudi kasnejši podpis, če obe pogodbeni stranki nimata zadržkov glede tega.« Takšna razlaga je neprepričljiva. Zakon namreč jasno pravi, da se premestitev na željo oziroma s soglasjem javnega uslužbenca opravi s sklenitvijo aneksa k pogodbi o zaposlitvi, v 147. členu zakona pa piše, da se »soglasje javnega uslužbenca k premestitvi lahko izkazuje samo s podpisom aneksa k pogodbi o zaposlitvi«. Skratka, zakon nekakšnega dogovora med prijatelji ne omenja.
Sicer pa smo aneks zahtevali zato, ker smo želeli izvedeti, kaj natančno bo Rupel v predsednikovem kabinetu počel in kakšen bo njegov status. Slovenska zakonodaja namreč Pahorjeve skovanke »posebni odposlanec za zunanjo politiko« ne pozna. Žal pa tudi v aneksu njegov položaj ni pojasnjen. V njem tavtološko piše, da bo Rupel opravljal »naloge posebnega odposlanca predsednika vlade na področju zunanjih zadev«. Poleg tega je Rupel odgovoren za vodenje »projektnih skupin za najzahtevnejše in ključne projekte«, lahko pa tudi samostojno oblikuje ključne sistemske rešitve in najzahtevnejša gradiva s področja zunanje politike.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.