Erik Valenčič

 |  Mladina 4

Bolj papeško od papeža

Vatikan v svoje vrste sprejel škofa, ki zanika holokavst

Papež Benedikt XVI. je zbudil precej negodovanja z odločitvijo, da prekliče odlok o izobčenju štirih škofov, ki jih je pred dobrima dvema desetletjema posvetil sedaj že pokojni uporniški francoski škof Marcel Lefebvre. Ta si je takrat nakopal jezo Svetega sedeža, ker je srdito nasprotoval 'liberalnim reformam' znotraj cerkve, kakršna je denimo bila odredba, da morajo maše potekati v nacionalnih jezikih in ne več dosledno v latinščini. Vatikan je Lefebvrove škofe vzel nazaj v svoje varstvo, ker so se zavezali, da bodo spoštovali uradni nauk cerkve in papeževo avtoriteto, četudi je med njimi eden, ki zanika holokavst.
Škof Richard Williamson je nedavno javno dejal, da zgodovinska dejstva govorijo proti temu, da bi bilo »šest milijonov Judov namerno usmrčenih s plinom«. V svojem prepričanju je zelo specifičen: »Verjamem, da ni bilo plinskih celic. Menim, da je v nacističnih koncentracijskih taboriščih umrlo od dvesto do tristo tisoč Judov, vendar nobeden od njih v plinskih celicah.«
Predstavniki judovskih skupnosti so papeža opozorili na »politično ceno« njegove odločitve, o kateri je bila javnost obveščena le nekaj dni pred svetovnim dnevom spomina na holokavst, vendar brez uspeha. Tiskovni predstavnik Vatikana Federico Lombardi je dejal, da Williamsonova osebna mnenja nimajo nobene zveze s papeževim preklicem odloka o izobčenju in da se Vatikan tudi sicer od njih distancira. Tudi papež je ponovil, da holokavsta ne sme nihče zanikati.
A gre za sprenevedanje. Marca 1998 se je Vatikan uradno opravičil zaradi molka, v katerega se je zavil v času poskusa iztrebljenja Judov. Vendar je bilo tudi to opravičilo precej redkobesedno in je krivdo zvalilo na neznano število neimenovanih pripadnikov RKC, namesto da bi se osredotočilo na pasivnost takratnega papeža Pija XII. To, da se cerkev kot hierarhična institucija poskuša distancirati od svojega dela krivde, kar zadeva holokavst, lahko razumemo kot politično odločitev. Vendar potemtakem Vatikan ne bi smel tolerirati Williamsona v svojih vrstah pod pretvezo, da se ga njegova mnenja ne tičejo. Oboje hkrati pač ne gre.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.