Jure Trampuš

 |  Mladina 6  |  Politika

Ker je cerkev sveta, ni nikoli nič kriva

Sociolog dr. Srečo Dragoš o tem, da je vprašanje, kaj dela papež, napačno, pomembnejše je vprašanje, kaj v odnosu do verskih skupnosti dela politika

/media/www/slike.old/mladina/int_srecko_dragos_20090210_7820_b5.jpg

© Borut Peterlin

Vas je presenetilo, ko je papež Benedikt XVI. rehabilitiral škofe bratovščine svetega Pija X., znane po svojih konservativnih stališčih in odklonu od sklepov Drugega vatikanskega koncila?

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Jure Trampuš

 |  Mladina 6  |  Politika

/media/www/slike.old/mladina/int_srecko_dragos_20090210_7820_b5.jpg

© Borut Peterlin

Vas je presenetilo, ko je papež Benedikt XVI. rehabilitiral škofe bratovščine svetega Pija X., znane po svojih konservativnih stališčih in odklonu od sklepov Drugega vatikanskega koncila?

Je želel preprečiti nastajajočo shizmo med, reciva temu tradicionalisti in malo bolj progresivno usmerjenimi strujami?

Pa tretja kategorija?

Točno to sem vas želel vprašati, ko je Benedikt XVI. v svoje občestvo sprejel posameznike, ki so skeptični do obstoja holokavsta, je povzročil vihar in kasneje odločno izjavil, da je holokavst zlo ...

Gotovo, ampak druge verske skupnosti so užaljene. Judje zaradi škofa Williamsona, že prej muslimani zaradi papeževega govora v Regensburgu. Težko bi rekel, da papež tega ne dela zavestno.

V tem primeru papež vseeno ni nedolžen, vedel je, kaj zagovarja ta bratovščina, v času, ko jo je ekskomuniciral prejšnji papež, je bil glavni pogajalec ravno Ratzinger.

Rode je v mladih letih govoril o tem, da je cerkev prebogata, da je bilo pravilno, da je izgubila bogastvo.

Cerkev ima očitno probleme z izzivi modernosti. Z vztrajanjem pri preživetih prepričanjih ne deluje ravno kredibilno.

Cerkev ima pravico ustvarjati, soustvarjati okolje, v katerem živi.

Izberi življenje je geslo slovenskega sinodalnega dokumenta.

Razmere v Sloveniji so se po odhodu Franca Rodeta spremenile. Alojzij Uran je drugačen od svojega predhodnika.

Kdo je za to kriv?

Zanjo še ne vemo, kako bo delovala, v koalicijski pogodbi so zapisane zaveze o redefiniciji odnosa med državo in cerkvijo.

... eh, velikost?

To se ne bo zgodilo.

Kakšen odnos naj ima politika v Sloveniji do verskih skupnosti?

Kdo vodi kulturni boj, cerkev ali njeni nasprotniki?

V Sloveniji ni prišlo do situacije, kot npr. na Poljskem ali pa v Hrvaški, da bi bilo obče sprejeto načelo, da je dober Slovenec samo dober katolik.

Država išče novega direktorja urada za verske skupnosti, eden izmed kandidatov je dosedanji direktor Drago Čepar, njegovi novi kandidaturi verske skupnosti ne nasprotujejo, nasprotno, nekatere ga podpirajo, bi bil primeren kandidat?

Mislite, da bo država pod novo vlado do cerkve vodila drugačno politiko?

Bi sami sebe označili za sovražnika cerkve v Sloveniji?

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.