26. 2. 2009 | Mladina 8
Janez Drnovšek - Mali princ slovenske politike
Knjiga, ki jo beremo kot (ne)hoteno ustvarjanje mita
Slovenska fikcija o Drnovškovi mladosti
Ob prvi obletnici smrti Janeza Drnovška, nekdanjega premiera in predsednika države, je njegov naslednik Danilo Türk ob obisku groba dejal, da ga ohranja v spominu »kot politično osebnost žlahtnega pragmatizma, kot človeka, ki je znal realistične cilje politike in našega razvoja povezati z nujnostmi iskanja sporazuma med političnimi silami« ter oblikovati vizije za naprej. Prvi predsednik države Milan Kučan pa je sedanjemu premieru Borutu Pahorju sporočil, da »slovenska politika danes pogreša človeka, kot je bil Janez Drnovšek«, in dodal, da bi Drnovšek »kot predsednik vlade znal danes prav krmariti slovensko ladjo« ...
Poleg spominske slovesnosti v Slovenski filharmoniji je spomin nanj zaznamovala tudi Marinka Fritz Kunc s tem, da je v samozaložbi izdala literarizirano biografijo o otroštvu in mladosti Drnovška Mali princ slovenske politike. Pisateljica pokojnega predsednika osebno ni poznala, vendar je opravila intervjuje z njegovimi mladostnimi prijatelji in sorodniki in na podlagi pogovorov v knjigi ugotovila, da se ji je Drnovšek zdel »krhek kot Mali princ Antoina de Saint-Exuperyja«. Ta je bil sicer iskriv in radoveden, »Drnovšek pa tih, razmišljujoč in vase potegnjen otrok«. To je pravzaprav temeljno sporočilo knjige, h kateri je France Bučar na ovitku pripisal, da ta literarna biografija »pomaga pri prvih korakih na poti v razumevanje osebnosti, za katere celostno podobo smo časovno preblizu, da bi jo lahko videli in presojali v vsej njeni zgodovinski razsežnosti«. Menda je imela Kunčeva kar nekaj težav pri zbiranju gradiva za knjigo. Pripisala jih je »omalovaževanju« njenega dela in bojazni nekaterih, »da bi vzniknila politična legenda. A jaz si ga nisem izmislila! ... Glede na to, kako ga je narod vzljubil, ko je odprl svoje srce, legenda preprosto vznikne.«
Knjižico lahko beremo tudi kot (ne)hoteno ustvarjanje mita. Po besedah dr. Aleša Črniča s fakultete za družbene vede so literarizirane biografije »za oblikovanje mitologij seveda zelo pomembne. Včasih nastajajo v sklopu celovito načrtovanih sistemov oblikovanja kulta osebnosti, drugič so bolj neodvisni in spontani poganjki parcialnih motivov. V tem konkretnem primeru gre verjetno predvsem za poskus zapolnitve mamljive tržne niše. V današnjih kapitalističnih časih so procesi oblikovanja političnih mitologij gotovo drugačni, kot so bili v časih socialistične Jugoslavije, a mi kljub temu bolj kot katerikoli sodobni primer na misel prihaja predvsem knjiga iz časov naše socializacije v družbo, ko smo v šolah obvezno brali Dečka s Sotle.«
Resnici na ljubo pove največ o Drnovšku njegovo politično delo. Če pa ga hočemo spoznati globlje, se moramo lotiti njegovih knjig. In to vseh, od Moje resnice pa do Misli o življenju in zavedanju, ki je te dni izšla tudi v kitajskem prevodu. Janez Drnovšek je povedal sam, kar je želel povedati. In to s svojimi besedami.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.