Občuten upad nepremičninskih poslov
Po zadnjih podatkih Geodetske uprave RS se je promet s stanovanji lani v primerjavi z letom poprej zmanjšal za več kot tretjino, promet s hišami pa za več kot polovico
Čeprav v javnosti krožijo govorice, da banke ne dajejo več stanovanjskih posojil, to v resnici ne drži. Posojilne pogodbe se še vedno sklepajo. (na fotografiji Seidlova ploščad v Novem mestu)
Nobenega dvoma ni, da svetovna finančna kriza vpliva tudi na slovenski trg nepremičnin. Banke postavljajo čedalje ostrejše pogoje za pridobitev posojil, to pa občutijo predvsem investitorji. Razmere seveda še zdaleč niso primerljive s tistimi v ZDA, Veliki Britaniji, Španiji in nekaterih drugih evropskih državah, kljub temu pa jih ne gre podcenjevati. Ta trenutek je še najzanesljiveje reči, da je slovenski nepremičninski trg otrpnil. Po podatkih Geodetske uprave RS se je število nepremičninskih poslov lani v primerjavi z letom poprej občutno zmanjšalo. Promet s stanovanji se je zmanjšal za več kot tretjino, promet s hišami pa za več kot polovico. Vodja evidentiranja trga nepremičnin na GURS Aleš Perovšek pojasnjuje, da se je v prvem četrtletju lanskega leta promet občutno zmanjšal, temu pa je v drugi polovici leta sledilo še zniževanje cen. Tako se je v prvem četrtletju leta 2008 promet s stanovanji v primerjavi s predhodnim četrtletjem zmanjšal za 29 odstotkov, promet s hišami pa kar za 58 odstotkov. Do konca tretjega četrtletja leta 2008 se je v primerjavi s prejšnjim letom upadanje realiziranega prometa s stanovanjskimi nepremičninami še stopnjevalo. V zadnjem četrtletju pa se je ta trend vendarle ustavil. Kljub temu je bil promet s stanovanjskimi nepremičninami zadnje četrtletje leta 2008 najmanjši v zadnjih dveh letih, odkar ga sistematično spremljajo v evidenci trga nepremičnin.
Po zadnjih ugotovitvah GURS bo rast cen nepremičnin leta 2008 na ravni države 3- do 4-odstotna, leta 2007 je bila 6-odstotna, leta 2006 pa skoraj 20-odstotna. Toda večje spremembe šele prihajajo. Perovšek meni, da bo rast cen leta 2009 prvič po nekajletnem vzponu negativna.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.