9. 4. 2009 | Mladina 14 | Družba
Zeleni park? Pozabite!
Zmagovalna rešitev prenove bežigrajskega stadiona od vseh natečajnih predlogov še najbolj dosledno spoštuje dediščino arhitekta Jožeta Plečnika
Zmagovalci natečaja: biro Von Gerkan, Marg und Partner iz Hamburga. Hvalevredno je, da so arhitekti biroja GMP še pred izdelavo projekta obiskali Ljubljano in se podrobneje seznanili s Plečnikovo dediščino.
© Miha Fras
Še avgusta lani se je zdelo, da bo prenova in dograditev ljubljanskega bežigrajskega stadiona zasenčila vse ključne prvine Plečnikove dediščine. Pol leta in 170 tisoč evrov pozneje je stvar drugačna. Na vabljenem mednarodnem natečaju je bila izbrana rešitev priznanega hamburškega biroja GMP, ki dosledno spoštuje Plečnikovo dediščino in je za svetlobna leta boljša od zmazka južnoafriškega biroja, ki ga je pred meseci ponujal glavni investitor prenove, podjetnik Joc Pečečnik. Od nemških arhitektov manj tudi ni bilo pričakovati. Spoštljiv odnos do kulturne dediščine so pokazali že s prenovo berlinskega olimpijskega stadiona. Pa tudi sicer ima biro Von Gerkan, Marg und Partner bogate izkušnje z načrtovanjem stadionov in infrastrukturnih objektov, saj je projektiral dva nogometna stadiona v Južnoafriški republiki, železniško postajo v Berlinu in več letališč po Nemčiji. Hvalevredno je, da so arhitekti biroja GMP še pred izdelavo projekta obiskali Ljubljano in se podrobneje seznanili s Plečnikovo dediščino.
Dr. Damjan Prelovšek, nekdanji direktor direktorata za kulturno dediščino in eden največjih poznavalcev Plečnikove dediščine, ki je že od začetka kritičen do prenove stadiona, pravi, da je žirija izbrala najboljše od tega, kar je imela na voljo. To pa ne pomeni, da se mu zdi rešitev idealna. »To ne bo več Plečnik. Dobili bomo nekaj čisto drugega. Pečečnik je dokazal, da je pri nas z denarjem mogoče doseči vse!« Pečečnik je zoper Prelovška vložil odškodninsko tožbo, ker naj bi bila oškodovana njegova čast in dobro ime. Prelovšek naj bi ga namreč v članku Plečnikov stadion ne more biti plen kapitala, objavljenem lani, prikazal kot surovega kapitalista, ki mu ni mar za kulturno dediščino. Pečečnik tožbe ne namerava umakniti kljub Prelovškovemu pisnemu dokazu, da je ravnal v imenu ministrstva za kulturo in da je branil javno korist. Žal Prelovška javno ne podpre skoraj nihče, čeprav je posredno prav njegova zasluga, da je do zadnjega natečaja sploh prišlo.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.