Erik Valenčič

 |  Mladina 16  |  Politika

Iz teorije v prakso

Tudi hrvaški študentje začenjajo razumeti, da pravice niso dane, temveč si jih je treba izboriti

Zasedba Filozofske fakultete

Zasedba Filozofske fakultete
© Večernji list / Pixsell

»Mi, študentje in študentke, združeni v zahtevi za ukinitev plačevanja za visokošolsko izobrazbo na vseh nivojih, smo danes, 20. 4. 2009, zasedli Filozofsko fakulteto v Zagrebu. V luči dejstva, da pravica do izobrazbe pripada vsem, ne glede na materialno stanje posameznika, je naša akcija znak protesta proti brezobzirnemu in brezbrižnemu odvzemanju te pravice.«
S tem razglasom se je v ponedeljek začela blokada omenjene fakultete v Zagrebu, ki so se ji takoj pridružili tudi študentke in študentje v Zadru z zavzetjem poslopja tamkajšnje univerze. Hudič leži v statistiki: 55 % hrvaških študentov plačuje šolnino, le 8 % pa jih je denimo upravičenih do bivanja v študentskih domovih. Kapljo čez rob pa je prelila odločitev univerz, ki so s podporo ministrstva za znanost, izobrazbo in šport napovedale, da bodo z novim študijskim letom vsi študentje plačevali šolnine, te pa naj bi se tudi povišale. Na Filozofski fakulteti bi šolnine za dodiplomski študij tako po novem znašale nekaj manj kot 1000 evrov na leto. Ta odločitev se ni izkazala zgolj za popolnoma odmaknjeno od aktualne socialne realnosti, temveč očitno tudi niso znali predvideti, do česa bo privedla.
Zasedba v Zagrebu se je začela z organiziranim motenjem predavanj ter izpitov. Po vseh razpoložljivih informacijah se vodstvu Filozofske fakultete v tistem trenutku ni niti najmanj sanjalo, kaj se v bistvu dogaja. Kako le? Dekan fakultete, Miljenko Jurković, je v času nastajanja tega teksta na dopustu v Braziliji, zato je urgentno reševanje zadeve preložil na prodekana, Damirja Borasa. Slednji je »prevzemanje nadzora nad fakulteto in bojkotiranje predavanj« označil za »neetično, protizakonito in nedemokratično«. Študente je pozval, naj ne nasedajo provokacijam in raznim razglasom. In študentje, združeni v Neodvisni iniciativi za pravico do brezplačnega šolstva, so medtem zasedli fakulteto, ki jo ob zaključku naše redakcije še vedno držijo v svojih rokah brez znakov popuščanja. Nasprotno, podporo v boju proti šolninam jim izražajo tudi študentje drugih fakultet: denimo Naravoslovno-matematične, od koder sporočajo: »Če resnično želimo postati država znanja, moramo omogočiti izobraževanje čim večjemu številu ljudi. Izobraževanje ne sme postati privilegij, temveč osnovna pravica.«
Študent s Filozofske fakultete, Dejan, je za Mladino pojasnil, da je »težko reči, koliko kolegov sodeluje pri okupaciji našega faksa, ker ljudje prihajajo in odhajajo, toda na zborovanjih je prisotnih okoli 800 ljudi. Odločeni smo, da bomo vztrajali, dokler naša zahteva, torej popolna ukinitev komercializacije izobraževanja, ne bo sprejeta. Kot slišimo, se protestno razpoloženje širi. O zasedbi razmišljajo tudi na drugih fakultetah. Podpira pa nas tudi vse več profesorjev.«
Že v torek je na povabilo študentov v Zagreb pripotoval Tadej Kurepa, član srbske Anarhosindikalistične iniciative in eden izmed pobudnikov odmevnih študentskih protestov v Beogradu leta 2007. Spomnimo, takratni večtedenski protesti so dosegli znižanje šolnin za tretjino na več fakultetah in zaznamovali začetek novih načinov študentskega organiziranja. Hrvaškim kolegom je predaval o izkušnjah srbskih študentov in to je tudi bilo edino predavanje na FF v teh dneh. Na vprašanje, ali v Zagrebu opaža kakršnekoli podobnosti s takratnim dogajanjem v Beogradu, Tadej odgovarja: »Seveda, gre za enako občutljivo tematiko in ozračje. Več kot očitno gredo tudi tu stvari v isto smer. Tu govorim o študentskem boju, ki je predvsem socialni boj, zato je zelo pomembno, da tudi v Zagrebu, kot pred dvema letoma v Beogradu, študentje o svojih zahtevah in strategijah odločajo na podlagi neposredne demokracije. Tu je ta ključna podobnost med nami.«
Težko je napovedati razplet dogajanja, vendar, kot se je izkazalo, je bilo vodstvo Filozofske fakultete že tretji dan blokade potisnjeno v defenzivo. Prodekan Boras, ki je najprej zasedbo fakultete označil celo za protizakonito, se je moral v sredo pozno popoldan podpisati pod uradno izjavo Sveta FF, ki je zahteve študentov podprl, za njihov način akcije pa ocenil, da je povsem legitimen in primeren ...

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.