Nina Krobat

 |  Mladina 18

Milijoni za privilegije

Virant je nekoč govoril, da so nadomestila sporna, sedaj jih uporablja tudi sam

Nekdanji minister Gregor Virant

Nekdanji minister Gregor Virant
© Borut Krajnc

Marca so nadomestila plač bivšim poslancem in članom vlade državo stala več kot 218 tisoč evrov. Od volitev je minilo že osem mesecev, a pravico do nadomestila še vedno uveljavlja kar 39 bivših poslancev in 10 članov prejšnje vlade, ki vsak mesec od države prejemajo od 4000 pa do nekaj manj kot 6000 evrov bruto. Pri tem nekdanji funkcionarji uživajo enake pravice kot zaposleni, hkrati pa nihče ne preverja, ali se v tem času zaposlijo, upokojijo ali prejemajo druge prihodke.
Kako to? Zakon o poslancih v 38. členu dodeljuje pravico do enoletnega nadomestila po prenehanju mandata v višini prejšnje plače, če posameznik iz objektivnih razlogov ne more nadaljevati prejšnjega dela ali dobiti druge zaposlitve. Pravnik Miro Cerar pravi, da je zakon napisan preohlapno. »V praksi smo vedno znova priča zlorabam. Seveda bi se člen lahko ustrezno dopolnil z mehanizmom nadzora, vendar zaradi stanovske ''solidarnosti'' zakonodajnega telesa takih teženj ni. Poslanci si ne zaslužijo teh privilegijev, zato bi bilo bolje, da se nadomestila preprosto odpravijo
Med prejemniki nadomestila sta med drugimi tudi bivša ministra Andrej Bajuk in Gregor Virant. Bajuk poleg nadomestila prejema pokojnino Medameriške razvojne banke, ki je leta 2007 znašala dobrih sto tisoč evrov, Virant pa je v času ministrovanja želel spremeniti zakon in s tem preprečiti zlorabe privilegijev. Osnutek zakona, ki so ga leta 2006 pripravili na ministrstvu za javno upravo, je predvideval časovno prepolovitev prejemanja nadomestila in 20-odstotno znižanje, bivši poslanci in člani vlade pa bi morali vsak mesec dokazovati, da novo službo resnično iščejo. Za Sobotno prilogo je Virant julija 2006 povedal, da se je v praksi »pravica do prejemanja nadomestila po prenehanju mandata začela uporabljati kot avtomatizem, čeprav je bila mišljena zgolj za tiste funkcionarje, ki si po prenehanju funkcije ne morejo najti zaposlitve«. Tako je Virant govoril nekoč. Danes je drugače. Virant predava na treh fakultetah, a hkrati prejema nekaj več kot 3000 evrov mesečnega nadomestila. »Na fakulteti delam pogodbeno in hkrati prejemam nadomestilo ter ga bom prejemal še toliko časa, dokler ne bom dobil habilitacije Univerze v Ljubljani. Potem se bom zaposlil na Fakulteti za upravo«.
A privilegiji niso sporni le zaradi zlorab. Sporni so tudi zaradi dvojnih meril. Zavod za zaposlovanje ima dobro izdelan sistem podeljevanja pravice do nadomestila in jasne mehanizme nadzora, ki vplivajo na pridobitev ali izgubo nadomestila za čas brezposelnosti. Po mnenju Dušana Semoliča iz Zveze svobodnih sindikatov bi morali nekdanji funkcionarji in navadni ljudje uživati enake pravice. »Poslanci vendar niso nobeni supermeni ali svetniki; kar velja za navadne ljudi, naj velja tudi zanje. Zakaj bi morali politiki veljati za bolj moralne od navadnih državljanov? Politiki so bolj izobraženi, imajo več zvez in si hitreje in lažje najdejo službo.«

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.