28. 5. 2009 | Mladina 21
Nedosegljivi urednik
Opomin pred izključitvijo je tokrat dobil odgovorni urednik
Borut Meško na novoletnem sprejemu novinarjev
© Borut Peterlin
Dogajanje v Slovenski tiskovni agenciji (STA) se je spet znašlo v središču pozornosti. Tokrat zato, ker je direktor agencije Bojan Veselinovič odgovornemu uredniku Borutu Mešku izrekel pisni opomin pred odpovedjo pogodbe o zaposlitvi iz krivdnih razlogov. Po naših podatkih se je to zgodilo, ker Meško ni pripravil programa spremljanja evropskih volitev, čeprav je ta dogodek zelo pomemben za STA in tudi za druge medije, ki pri poročanju povzemajo agencijo. Meško, ki na naša pisna vprašanja ni dogovoril, je za nekatere medije povedal, da očitek ne drži in da naj bi bil Veselinovič izvajal neupravičen pritisk nanj in na novinarsko avtonomijo. Oglasilo se je tudi Združenje novinarjev in publicistov (ZNP), kjer Meško opravlja funkcijo člana upravnega sveta, in predsednika vlade Pahorja pozvalo, naj v vladi premislijo o razrešitvi Bojana Veselinoviča, ker menda ogroža »normalno delo tiskovne agencije«.
Veselinovič očitke zavrača. Pravi, da poziv ZNP temelji na laži, da naj bi bil Meška pozval, naj premisli o odstopu, resnica je le, da je Mešku na podlagi delovne zakonodaje izročil pisno opozorilo glede izpolnjevanja delovnih obveznosti in možnosti odpovedi pogodbe o zaposlitvi ob ponovni kršitvi. Na podlagi izjav področnih urednikov je ugotovil, da Meško ni sklical uredniškega kolegija, kjer bi bilo v pisni obliki dogovorjeno spremljanje projekta evropskih volitev, čeprav se je volilna kampanja uradno že začela. Tudi zaposleni v STA so potrdili, da so pisna navodila prejeli šele pet dni po začetku kampanje.
Zaposleni sicer o Meškovem uredniškem delu nimajo najboljšega mnenja. Pravzaprav so do njega zelo kritični že vse, odkar je bil julija 2007 kljub več kot 80-odstotnemu negativnemu mnenju članov uredništva imenovan za odgovornega urednika agencije. Meška je v STA povabila takratna direktorica Alenka Paulin, nekoč vidna članica SDS, ki je bila pred tem zaposlena v kabinetu tedanjega predsednika vlade Janeza Janše. Njuno obdobje je zaznamoval spremenjen način poročanja, zlasti o verskih vsebinah ter o tedanji vladi in njenem predsedniku, zaostrili pa so se tudi odnosi med vodstvom in zaposlenimi. Paulinova je med drugim štirim zaposlenim izrekla opomine pred odpovedjo pogodbe o zaposlitvi iz krivdnih razlogov, a Mešku se ukrepi zoper podrejene takrat niso zdeli sporni.
Zastopstvo novinarjev STA je prejšnji teden oba, Veselinoviča in Meška, zaprosilo, naj predstavita svoje argumente, da se bodo novinarji lahko opredelili do zapleta. Veselinovič jim je odgovoril, Meško, ki je na bolniški, pa ne, čeprav je v tem času dajal izjave za nekatere medije. Mnenja v zvezi z zapletom so jim poslali tudi vsi področni uredniki, a so se strinjali, da direktor ne izvaja pritiskov na novinarsko avtonomijo. Vodja zastopstva novinarjev Mihael Šuštaršič pravi, da zadevo preučujejo z vso resnostjo, na vprašanje, ali bodo Meška, če na njihov poziv ne bo odgovoril, zaradi nespoštovanja pozvali k odstopu z uredniškega položaja, pa odgovarja: »Odločili se še nismo, razmišljamo pa o vseh možnostih.«
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.