Terorizem, ki to ni

Ameriški krščanski fundamentalisti in njihovo nasilje

Umor zdravnika Georgea Tillerja - med nedeljsko mašo ga je v mestu Wichita v Kansasu s streli pokončal krščanski fundamentalist Scott Roeder - je novo opozorilo na nevarnost ameriškega domačega terorizma. Tiller je bil umorjen zato, ker je v krajevni kliniki opravljal splave. Roederjevo dejanje je bilo deležno številnih obsodb, tudi nekaterih gibanj proti splavu, pri čemer je nastal vtis, da gre zgolj za verskega blazneža, ki je na svojo roko izvrševal »božjo kazen«.
A tudi nasprotno je res. Ženske klinike so že desetletja tarče organiziranega terorizma in uradne statistike to potrjujejo. Od leta 1973, ko je vrhovno sodišče v ZDA legaliziralo splav, je bilo umorjenih približno deset zdravnikov, okoli 20 jih je za las ušlo smrti, v več kot 150 ženskih klinikah so bili podtaknjeni požari in bombe, zdravniško in drugo osebje pa je deležno groženj s smrtjo in nadlegovanja.
V ospredju te nasilniške kampanje je organizacija Army of God, ki se zavzema za državljansko vojno v ZDA. Medijska hiša HBO je leta 2000 predvajala dokumentarni film Soldiers in the Army of God (dostopen je na spletnem portalu YouTube), v katerem so člani te organizacije priznali, da se zavzemajo za pobijanje zdravnikov, politikov in ustavnih sodnikov. Prek svojih spletnih strani poskušajo v vojno pritegniti čim več ljudi. Med drugim so vrsto let objavljali fotografije, imena in domače naslove zdravnikov, ki jih je treba ubiti, dokler zvezne oblasti niso blokirale te spletne strani. Toda druge ostajajo aktivne in jih uporabljajo za nadaljnje širjenje svete vojne.
Eden izmed vidnejših predstavnikov »krščanskega terorja« je Clayton Waagner. Po 11. septembru 2001, ko je Amerika živela v strahu pred napadom s kemičnim in z biološkim orožjem, je Waagner na naslove 550 klinik in organizacij za pravico do splava poslal pisma z belim prahom, za katerega je trdil, da je antraks. David McMenemy se je 11. septembra 2006 z avtom zaletel v vhod ženske klinike v Davenportu v Iowi v upanju, da jo bo razstrelil, a mu je spodletelo. V stavbi, ki jo je napadel, sicer niso izvajali splavov; šlo je za ginekološko kliniko, ki je bila namenjena ženskam brez zdravstvenega zavarovanja.
Če bi ZDA dosledno spoštovale svoja načela, ki jih prek vojne proti terorizmu vsiljujejo vsemu svetu, potem organizacija Army of God že davno ne bi več obstajala. Toda kot se je javno izrazil nekdanji direktor FBI William Webster, je »bombardiranje banke ali pošte terorizem, bombardiranje klinike za splav pa ne«. In čeprav je res, da so krščanski fundamentalisti pod nadzorom zveznih oblasti, še vedno svobodno delujejo. Na svoji spletni strani Scotta Roederja razglašajo za »ameriškega junaka«, ki je opravil božje delo.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.