25. 6. 2009 | Mladina 25
Sledi spremembam
Je razpisno dokumentacijo napisal tisti, ki bi bil na razpisu najverjetneje izbran?
Dr. Marko Polič
© Borut Krajnc
Po podatkih neimenovanega vira v Direkciji Republike Slovenije za ceste (DRSC) je vsaj eno izmed javnih naročil v vrednosti 120.000 evrov pred objavo pregledal in popravil eden izmed kandidatov za pridobitev posla. Posel nosi naslov »Družbeni vidiki odnosov v prometu« in je v resnici raziskovalni projekt, s katerim naj bi ugotavljali vplive na prometno varnost. Specifikacijo, ki jo je podpisal vodja Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu mag. Bojan Žlender in vsebuje tudi razpisne pogoje, je po podatkih omenjenega neimenovanega vira pregledal in vsebinsko dodobra spremenil dr. Marko Polič, sicer predstojnik Katedre za psihologijo na Filozofski fakulteti v Ljubljani. To dokazuje Wordov dokument, v katerem so Poličeve spremembe ostale vidne, ker so v direkciji pozabili izključiti t. i. funkcijo 'track changes', po slovensko 'sledi spremembam'.
Pod objavo tega javnega naročila na spletnem Portalu javnih naročil se je pojavilo vprašanje v smislu, »ali ne gre za kršitev zakonodaje, kadar ista oseba sestavi razpisno dokumentacijo za razpis in potem na njem zmaga?«. DRSC je potem 12. maja naročilo razveljavil, a teden pozneje objavil novo naročilo z novim naslovom »Socialna klima prometne varnosti«, s tako rekoč identično vsebino in celo s skoraj povsem identičnim besedilom.
Pri DRSC-ju priznavajo, da so razpisno dokumentacijo res poslali v pregled dr. Poliču in stornirali prvi razpis, ker je javnost za to izvedela, »saj nismo želeli odpirati dilem, ali je takšno ravnanje nezdružljivo z vidika načela o enakopravnosti vseh subjektov v postopku javnega naročanja«. Hkrati zagotavljajo, da so v novem razpisu »umaknjeni tisti deli, ki jih je predlagal dr. Polič«, tako da gre za »bistveno spremenjeno vsebino«.
O tem smo povprašali tudi predstojnika Katedre za psihologijo na Filozofski fakulteti. Polič priznava, da je imel on oziroma Znanstveni inštitut Filozofske fakultete pod njegovim vodstvom namen prijaviti se že na prvi razpis, na drugega pa se je dejansko prijavil in da je popravljal prvotno razpisno dokumentacijo, ki mu jo je poslal Žlender. Polič sicer meni, da so »ljudje v preteklosti že pripravljali izhodišča za razpise, pa se je zgodilo, da je na razpisu potem zmagal kdo drug. To, če strokovnjak pregleda dokumentacijo, preden se ta objavi, še ne pomeni, da je pisana njemu na kožo«. O tem, da se zdaj o razpisni zgodbi razpravlja v javnosti, pa pravi: »Jaz in moja ekipa imamo pač največ referenc na tem področju in to je lahko tudi način izločitve konkurence, ki je ne moreš preseči s svojimi referencami.«
Ali kljub temu, da so neprijetne informacije prišle v javnost, še vedno upa, da bo izbran na ponovljenem razpisu? »Se bojim, da ne. Poleg tega je zadnje, kar si želim, da bi moral potem kot izbrani ponudnik leto in pol odgovarjati na vprašanja na to temo, namesto da bi se ukvarjal s projektom. Če izberejo nas, bo na zadevo takoj padla senca dvoma, če izberejo koga drugega, pa bodo dobili slabo opravljeno delo. Po mojem bi bilo najboljše, da črtajo tudi ta razpis.« Za zdaj ga sicer še niso ...
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.