30. 7. 2009 | Mladina 30 | Politika
Komunalni kaos
Zakaj so cene komunalnih storitev v Sloveniji tako različne in kdo naj jih sploh določa?
Nekaterim komunalnim podjetjem že zmanjkuje denarja za redno vzdrževanje in obnovo infrastrukture, druga pa imajo glede na svojo učinkovitost previsoke cene
© Denis Sarkić
Od 15. avgusta bodo župani in občinski svetniki odločali, koliko bodo gospodinjstva plačevala za dobavo pitne vode, odvoz smeti in druge komunalne storitve. Vlada se je namreč odločila, da se bo te pristojnosti »znebila« in jo prenesla na raven občin.
Slovenija namreč še vedno nima ustreznega sistema za določanje cen komunalnih storitev, čeprav se je že pred petimi leti z vstopom v EU in s prevzemom njenega pravnega reda zavezala, da ga bo vzpostavila. To pomeni, da še zmeraj nima nacionalne metodologije, ki bi omogočala transparentno določanje in spremljanje cen takšnih storitev. Že leta so cene komunalnih storitev v Sloveniji administrativno določene. Podlaga za določanje cen nista poslovanje komunalnih podjetij in njihova učinkovitost. Nekaterim podjetjem zaradi tega zmanjkuje denarja za redno vzdrževanje in obnovo infrastrukture, ker jim uporabniki za pitno vodo, odvoz smeti, kanalščino in urejanje javnih površin plačujejo manj, kot bi bilo upravičeno, druga pa imajo glede na svojo učinkovitost bistveno previsoke cene in kujejo velike dobičke.
Ker ni metodologije, v cenah recimo ni upoštevano, ali mora podjetje dobavljati vodo do oddaljenih zaselkov ali pa ima porabnike zbrane v strnjenem naselju, ni upoštevana amortizacija oziroma sredstva, ki jih potrebuje za redno vzdrževanje in obnovo vodovodnega sistema in podobno.
Vlada s prenosom pristojnosti za določanje cen komunalnih storitev na občine sprememb dejansko ne pričakuje. Podlaga za njihovo oblikovanje bo še naprej politična, ne strokovna. Minister za gospodarstvo Matej Lahovnik je namreč naravnost povedal, da so mestni oziroma občinski svetniki in župan neposredno izvoljeni. »Če bodo ljudje ocenili, da so podražitve šle čez rob, bodo zagotovo znali izstaviti račun na lokalnih volitvah. Zato mislim, da bodo svetniki in župani o podražitvah temeljito razmislili, zlasti v času recesije,« je povedal gospodarski minister. Po njegovih besedah je sicer večina podražitev posledica okoljskih direktiv, kakršna je na primer ločeno zbiranje odpadkov. Ministrstvo za okolje pa mora do 14. avgusta pripraviti pravilnik o metodologiji za oblikovanje cen storitev.
Ta pravilnik naj bi predpisal oblikovanje in nadzor cen s poudarkom na tehničnem nadzoru (ali ima izvajalec vse potrebne dokumente in dovoljenja). To pomeni, da strokovnega nadzora ne bo, edini nadzorniki bodo - volivci. Za tiste, ki ga ne bodo upoštevali, namreč niso predvidene sankcije.
Brez pravih analiz
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev
Vsi napovedujejo zvišanje cen
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.