Staš Zgonik

 |  Mladina 31

Spopad za vrh

Ali izvirni Aljažev stolp sodi v muzej?

Janez Janša in Franci Ekar pred Aljaževim stolpom

Janez Janša in Franci Ekar pred Aljaževim stolpom
© Matej Leskovšek

Aljažev stolp na vrhu Triglava stoji že 114 let. Večkrat je bil obnovljen, prebarvan, opremljen z zvezdo, pa potem spet ne. A v bistvu je še vedno original, ki ga je kljub številnim zapletom postavil takratni dovški župnik Jakob Aljaž in mu ga je za časa življenja tam uspelo tudi ohraniti. Od leta 1999 je kulturni spomenik državnega pomena. Ali bo stolp 115-letnico dočakal na svojem mestu, pa zaradi dogodkov v zadnjih dneh ni znano. Predsednik Planinske zveze Slovenije (PZS) Franci Ekar je omenil možnost, da bi ga nadomestili z identično kopijo, izvirnik pa prenesli v Mojstrano, kjer bodo prihodnje poletje odprli Planinski muzej.
Čeprav naj bi znotraj PZS, ki je lastnica stolpa, o tem vladalo precejšnje soglasje, ima zamisel tudi zelo zagrizene nasprotnike. Igor Zlodej, gorski reševalec, sicer pa predstavnik združenja Prijatelji Triglava, ki zadnja leta skrbi za vzdrževanje stolpa, skupaj s somišljeniki iz združenja v prestavitev nikakor ne misli privoliti, omenja celo možnost, da se bodo po zgledu okoljevarstvenikov na stolp priklenili. »Poudariti želim, da nismo napovedali nobenega boja proti PZS, ničesar si ne lastimo, ničesar ne uzurpiramo, z vsemi močmi pa bomo branili to, kar je Jakob Aljaž iz vsem dobro znanih razlogov postavil tja gor. Ga ni argumenta, ki bi nas prepričal o nasprotnem,« je Zlodej zapisal na spletnem portalu Gore in ljudje. Jutri (v soboto) naj bi na vrhu Triglava pripravili protestni shod. Nestrinjanje z Ekarjevim predlogom je na poletnem taboru stranke v Lepeni izrazil tudi predsednik SDS Janez Janša.
Po Ekarjevem mnenju so protesti prenagljeni, saj naj bi strokovnjaki Zavoda za varstvo kulturne dediščine (ZVKD), na katerega so se obrnili, stolp najprej strokovno pregledali in se šele nato odločili za nadaljnje korake. Miloš Ekar, vodja kranjske enote ZVKD, je povedal, da se vsebinsko glede vprašanja noče opredeljevati in da ne bi rad prejudiciral odločitve, da pa je »načeloma spomenik mogoče prestaviti, če je ogrožen«.
Ivo Nemec, vodja naravoslovnega oddelka v Restavratorskem centru ZVKD, ki naj bi si stolp ogledal v ponedeljek, je dejal, da selitvi načeloma ne nasprotuje, če se bo pokazalo, da zadeva propada, da pa si bo mnenje lahko ustvaril šele na terenu. »Kolikor vem, je bil stolp že večkrat obnovljen, tako da je treba ugotoviti, kaj je na njem sploh še originalnega. Ta zadeva ni umetniška, jo je mogoče rekonstruirati, vendar potem to ni več original. In če se bomo odločili, da je treba original v čim večji meri ohraniti, za kar se sam vedno zavzemam, potem je pač dejstvo, da ga je treba preseliti.«

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.