Urša Marn

 |  Mladina 31  |  Politika

Koliko otrok bo ostalo pred vrati?

Starši za zavrnjene otroke zahtevajo subvencijo, da bodo lahko plačali vsaj zasebno varstvo

/media/www/slike.old/mladina/vrtec_20090805_9505_b5.jpg

© Borut Peterlin

Prostorska stiska v vrtcih je kot poletna nevihta s točo. Vsako leto je hujša in vsako leto se obnašamo, kot da je udarila prvič. Samo v Ljubljani je letos brez mesta v vrtcu ostalo 1200 otrok. Župan Zoran Janković optimistično napoveduje, da bodo z odprtjem 29 novih oddelkov in s soglasjem ministrstva za šolstvo za izenačitev heterogenih in homogenih oddelkov v vrtcih pridobili še dodatnih 400 mest, zaposlili pa naj bi tudi nove kadre, tako da bodo do konca leta vsi ljubljanski otroci v vrtcu. Žal pa ta napoved ni prav realna. Predlog sprememb pravilnika o normativih in kadrovskih razmerah za vrtce je bil do srede julija v javni razpravi, zdaj pa je pospravljen v predal in bo tam verjetno tudi ostal. Na ministrstvu za šolstvo niso prepričani, da je večja prožnost pri številu otrok v oddelkih najbolj smiselna rešitev. »Če se bo pokazalo, da je odklonjenih otrok res izredno veliko, bomo preverili, kako bi te težave reševali v vsaki občini posebej,« je nedavno dejala državna sekretarka na ministrstvu za šolstvo Alenka Kovšca.
Znano je, da bi bile predlagane spremembe pravilnika samo začasne: za največ tri leta bi se izenačili normativi glede števila otrok v heterogenih (starostno mešanih) in homogenih skupinah. Stroka takšnemu načinu reševanja prostorske stiske ostro nasprotuje, češ da bi to bistveno poslabšalo kakovost predšolske vzgoje, saj so oddelki, upoštevajoč kadrovske in prostorske normative, že zdaj polni do skrajne meje in čez.

Grehi občin

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.