Staš Zgonik

 |  Mladina 32

Pod kozjanskim soncem ...

... je zrasla največja fotonapetostna elektrarna v Sloveniji

Branka in Mirko Dobravc, ponosna lastnika

Branka in Mirko Dobravc, ponosna lastnika
© Borut Peterlin

Pogled je fascinanten. Sredi zelenih gričev, vinskih trt, ob kozolcu na vrhu hriba se na hektar velikem, nekdaj zaraščenem kmetijskem zemljišču v več vrstah bohoti mala fotonapetostna elektrarna (MFE) Buče. Mala je samo, če jo primerjamo z elektrarnami, ki izkoriščajo druge vire energije, sicer pa je ogromna, več kot enkrat večja od katerekoli druge sončne elektrarne pri nas. In kar je še bolj zanimivo, ni je postavilo kakšno veliko elektropodjetje, zasluge zanjo ima majhno družinsko podjetje, katerega glavna dejavnost je bila do zdaj izdelava betonskih ograj.
Elektrarna je energijo v omrežje začela pošiljati v začetku meseca, uradno odprtje bo čez štirinajst dni, od zamisli sta minili približno dve leti, sama gradnja pa je trajala tri mesece. »Najprej smo razmišljali, da bi, tako kot je to v navadi, fotonapetostne module namestili na streho, ker imamo teh površin kar precej, vendar je orientacija vseh slemen sever-jug in so zato strehe neprimerne,« razlaga Mirko Dobravc, skupaj z ženo Branko lastnik podjetja Ekod. Še dobro, na strehah namreč nikoli ne bi mogli postaviti takšnih zmogljivosti. Inštalirana moč elektrarne je zdaj približno 450 kilovatov Do prihodnjega leta, ko naj bi zapolnili še preostale že pripravljene nosilce, pa naj bi se povečala na več kot 530 kilovatov. Na leto naj bi elektrarna proizvedla od 550 do 600 tisoč kilovatnih ur električne energije, v povprečju dovolj za oskrbo 200 gospodinjstev. V poletnih mesecih več, v zimskih manj. Po Dobravčevih besedah te dni na dan proizvedejo približno 2500 kilovatnih ur. »Tudi na deževen dan, kakršnega smo imeli pred dnevi, je elektrarna dosegla tretjino inštalirane moči. Tudi v deževnem, oblačnem vremenu deluje,« je bil presenečen.

Megaugoden megakredit

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.