1. 10. 2009 | Mladina 39
Zgrda, ker ni šlo zlepa!
Če občina Grosuplje ne bo izpeljala volitev romskega svetnika, bo to storila državna volilna komisija
Državni zbor je sprejel novelo zakona o lokalni samoupravi, ki bo omogočila uresničevanje pravice do romskega svetnika v vseh občinah, v katerih to predvideva zakonodaja. Gre predvsem za reševanje tega vprašanja v občini Grosuplje, saj tam združeni desnica in levica zakonu in celo odločbi ustavnega sodišča navkljub že več kot desetletje romski skupnosti odrekata pravico do svetnika.
Novela zakona predvideva, da kadar uresničevanja pravice do romskega svetnika ne omogoči občina, to stori državna volilna komisija (DVK). Ta namesto občine opravi vsa volilna opravila in izpelje volitve romskega svetnika, potem pa od občine zahteva refundacijo stroškov volitev. Zakon določa, da morajo občine volitve romskih svetnikov izpeljati najpozneje v treh mesecih. Tajnik DVK Marko Golobič je pojasnil, da se bodo najprej obrnili na odgovorne v grosupeljski občini in preverili, ali bodo zdaj volitve romskega svetnika vendarle dovolili in tudi izpeljali. Če se to tudi v treh mesecih ne bo zgodilo, bo volitve opravila DVK.
Kolikšna bo zahteva za povračilo stroškov, Golobič ni hotel špekulirati, saj ni jasno, koliko Romov ima v občini Grosuplje prijavljeno stalno prebivališče. To pomeni, da bo najprej treba imenovati komisijo za sestavo volilnega imenika, ki bo opravila javni poziv in potem sprejemala in preverjala izjave občanov, ki se želijo vpisati v volilni imenik. Priprava posebnega, romskega volilnega imenika bo seveda dodaten strošek. Poleg tega so tu še stroški volišč, stroški glasovnic, stroški nadomestil za člane DVK in nadomestil za člane volilne komisije ter volilnih odborov, pa tudi stroški javne objave, stroški obveščanja volivcev in najema primernega prostora ...
V parlamentu ni šlo brez zapletov. Poslanska skupina SDS je med razpravo najprej predlagala, da bi občino Grosuplje preprosto izločili s seznama občin, ki so romski skupnosti po zakonu dolžne zagotoviti predstavnika v občinskem svetu, saj naj bi v občini bivala »le maloštevilna in nehomogena« romska skupnost. Ker predlog ni bil sprejet, je SDS glasovanje o zakonu, ki pravico romskega svetnika vendarle prinaša tudi v rojstni kraj predsednika te stranke, preprosto obstruirala.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.