Urša Marn

 |  Mladina 39

Zadnji izhod za Slovenijo

Analiza ukrepov, s katerimi namerava vlada preprečiti zlom javnih financ, Slovenijo pa popeljati v boljši jutri

Borut Pahor je bil na festivalu za 3. življenjsko obdobje deležen ostrih kritik Mateje Kožuh Novak, predsednice Zveze društev upokojencev Slovenije

Borut Pahor je bil na festivalu za 3. življenjsko obdobje deležen ostrih kritik Mateje Kožuh Novak, predsednice Zveze društev upokojencev Slovenije
© Miha Fras

Sloveniji do leta 2013 grozi nevzdržen javnofinančni primanjkljaj, če vlada ne bo resno zmanjšala proračunskih odhodkov. Po izračunih ministrstva za finance bi se javnofinančni primanjkljaj brez ukrepov z lanskih 0,3 odstotka BDP že letos povečal na 6,6 odstotka BDP, nato pa bi do leta 2013 vsako leto presegel 7 odstotkov BDP. Posledica bi bilo izjemno povečanje javnofinančnega dolga. Ta bi do leta 2013 narasel na skoraj 54 odstotkov BDP. Brez hitrega ukrepanja bi Slovenija postala talka dolgov. Delež za plačilo obresti bi se namreč z lanskih 0,9 odstotka BDP povečal na 2,5 odstotka BDP leta 2013. Črnemu scenariju naj bi se izognili s programskim proračunom in strukturnimi reformami, med katerimi sta zaradi staranja prebivalstva ključni posodobitvi pokojninskega in zdravstvenega sistema.
Težava je v tem, da imajo strukturne reforme dolgoročne učinke in ne vplivajo na trenutni fiskalni položaj države. »Celo kratkoročni diskrecijski fiskalni ukrepi učinkujejo na gibanje BDP šele tri leta po uporabi, kot dokazuje večina empiričnih raziskav. Še več. Fiskalna politika je razmeroma slab instrument kratkoročne stabilizacije ali pa kratkoročnega spodbujanja povpraševanja in gospodarstva,« opozarja ekonomist Bogomir Kovač. »Strukturne reforme v Sloveniji so danes torej predvsem v funkciji krašenja jelke, da bomo bolj verjeli vladi v vlogi ''Dedka mraza'' in njenim zamrzovalnim prizadevanjem.«

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.