5. 11. 2009 | Mladina 44
”Strašni” Codex Alimentarius
Verižno pismo straši po medmrežju
Zadnje tedne je na Mladinin e-naslov prispelo precej sporočil zaskrbljenih bralcev, ki jih je vznemirilo verižno pismo »Prihaja Codex Alimentarius«. Šlo naj bi za »skupek pravil za regulacijo poljedelstva in popolno kontrolo hrane od semena do končnega pridelka,« ki naj bi »vso kontrolo nad hrano potisnil v roke farmaciji in Monsantu kot največjemu proizvajalcu gensko predelane prehrane«. Neznani avtor celo napoveduje, da bo ob uvedbi dokumenta zaradi posledic po vsem svetu umrlo tri milijarde ljudi.
»Upam, da ste medtem ugotovili, da je to internetni »scam«,« se je glasil začetek odgovora Marjane Peterman iz Zveze potrošnikov. Za kaj gre? Codex Alimentarius (Prehranski kodeks) obstaja že od leta 1963 in je zbirka pravno neobvezujočih mednarodnih standardov kakovosti in varnosti za živila, namenjenih varovanju interesov potrošnikov. »Standardi Codexa se uporabljajo v svetovni trgovini, v EU pa imamo svoje standarde, ki so seveda strožji, saj nismo v Afriki,« pravi Petermanova.
Na ministrstvu za kmetijstvo so v zvezi s Codexom izdali posebno sporočilo za javnost, v katerem poudarjajo, da je vsebina verižnega pisma neresnična in zavajajoča. »V Sloveniji, ki je članica EU, veljata evropska in slovenska zakonodaja s področja varne hrane, ki določata splošna načela in zahteve za zagotavljanje varne in kakovostne hrane. Codex Alimentarius po 31. 12. 2009 ne bo postal pravno obvezujoč.«
Oglasili so se tudi iz Inštituta za trajnostni razvoj. Poudarjajo, da je kodeks, čeprav je za države nezavezujoč, precej močan, saj imajo države, ki priporočil ne izpolnjujejo, lahko težave v mednarodni trgovini. Pripravljavci priporočil seveda doživljajo lobiranje prehranskih korporacij, tako da je nadzor nad njimi pomemben. »Vendar pa alarmantna sporočila v zvezi s Codexom, ki ta čas krožijo po e-pošti in se pojavljajo na spletu, nimajo kake trdne osnove. Vrsta trditev je tudi popolnemu nepoznavalcu že na prvi pogled nelogična, neverodostojnost pa se še poveča, če trditve preverimo natančneje in sledimo tudi virom.«
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.