26. 11. 2009 | Mladina 47
Zdravniki kritični do cehovskega združenja
Večina za prostovoljno članstvo v zbornici in proti nakupu novih prostorov
Nastajajoči poslovno-stanovanjski kompleks Dunajski kristal
© Borut Peterlin
Kar 53,7 odstotka anketiranih zdravnikov se zavzema za prostovoljno članstvo v zdravniški zbornici, 42 odstotkov vprašanih zdravnikov pa je za to, da članstvo še naprej ostane obvezno. To ugotavlja raziskava, ki jo je med tristo slovenskimi zdravniki opravila agencija Ninamedia. V vzorec so vključili zdravnike, zaposlene v zdravstvenih domovih in bolnišnicah, pa tudi zasebnike s koncesijo.
Za prostovoljno članstvo se zavzema največ zdravnikov, ki delujejo v bolnišnicah (61,4 odstotka), ter tistih, ki delajo v zdravstvenih domovih (54,7 odstotka), najmanj pa koncesionarjev (44 odstotkov).
Takšno razmerje ne preseneča, saj se je zdravniška zbornica še zlasti v času, ko jo je vodil Marko Bitenc, bolj zavzemala za interese zasebnih zdravnikov kot pa za interese zaposlenih v javnih zdravstvenih zavodih. Na to je nedavno opozoril nekdanji strokovni direktor ljubljanskega kliničnega centra, zdaj pa predstojnik klinike za plastično kirurgijo v Trstu prof. dr. Zoran M. Arnež. Telefonska anketa se z razlogi za nasprotovanje obveznemu članstvu ni ukvarjala, zagotovo pa k nezadovoljstvu zdravnikov veliko prispeva to, da morajo za obvezno članstvo v cehovski organizaciji plačevati visoko članarino, in to še po tem, ko so že upokojeni in od članstva nimajo več posebnih koristi, razen tega, da so upravičeni do približno tridesetih receptov na leto. Po zadnjem zvišanju članarine mora upokojeni zdravnik zbornici plačati 108 evrov članarine na leto, aktivni zdravnik pa od 163 do slabih 413 evrov. Na ministrstvu za zdravje so v predlogu novega zakona o zdravstveni dejavnosti sprva sicer predvideli, naj bi bilo članstvo v vseh zbornicah, torej tudi zdravniški in lekarniški, prostovoljno, a so pozneje popustili pod pritiski zdravniške zbornice, zdravniškega društva in sindikata Fides, tako da po zadnji različici zakona članstvo v zdravniški zbornici ostaja obvezno.
Raziskava še razkriva, da kar 48 odstotkov vprašanih zdravnikov nasprotuje nakupu prostorov v novem poslovno-stanovanjskem kompleksu Dunajski kristali v Ljubljani, ki jih zdravniška zbornica kupuje za svoje potrebe ter za potrebe zdravniškega društva in sindikata Fides. Nakup - za nove prostore naj bi odšteli dobre štiri milijone evrov - odobrava 28 odstotkov anketiranih zdravnikov, slaba četrtina pa je neodločenih. Največ privržencev nakupa novih prostorov je med koncesionarji (38,1 odstotka), najmanj pa med zdravniki, ki delajo v bolnišnicah (19,3 odstotka). Raziskava se ni ukvarjala z razlogi za nasprotovanje nakupu novih prostorov, po naših podatkih pa zdravnike moti predvsem to, da zbornica denar iz članarin vlaga v zidove, namesto da bi ga vlagala v dodatno izobraževanje svojih članov.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.