26. 11. 2009 | Mladina 47 | Svet
O patriarhu, ki je molčal
Umrl je cerkveni dostojanstvenik, ki je pozival k miru, hkrati pa je njegova duhovščina blagoslavljala srbsko orožje med krvavimi jugoslovanskimi vojnami
Po dolgi bolezni je v Beogradu sredi novembra umrl patriarh srbske pravoslavne cerkve Pavle s posvetnim imenom Gojko Stojčević. Pokopali so ga v samostanu Rakovica, deset kilometrov iz Beograda, pogrebnih slovesnosti pa se je udeležilo skoraj milijon ljudi. Ti so se nekaj dni in noči poslavljali od njega v stolni cerkvi sv. Save. Ob cerkvenih dostojanstvenikih je bil na čelu pogrebnih slovesnosti srbski politični vrh s predsednikom Borisom Tadićem in predsednikom vlade Mirkom Cvetkovićem, vlada pa je razglasila tridnevno žalovanje.
Pogreba so se udeležili tudi predstavniki oblasti in verskih skupnosti iz sosednjih držav. Poleg črnogorskega predsednika Filipa Vujanovića in ministrov za zdravje in kulturo v črnogorski vladi so bili na pogrebu še makedonski predsednik Gjorgje Ivanov, namestnik grškega ministra za zunanje zadeve Dimitris Drukas, podpredsednik bolgarske vlade Cvetan Cvetanov, predstavniki ministra za zunanje zadeve Cipra, svetovalca hrvaškega predsednika Stjepana Mesića, Budimir Lončar in Siniša Tatalović. Slovensko državo je zastopal dr. Boštjan Žekš, minister za Slovence v zamejstvu in po svetu. Le državna delegacija BiH je bila okrnjena, saj predstavnikov Bošnjakov in Hrvatov na pogrebu ni bilo. Prišli pa so bosanski Srbi iz entitete Republike srbske, premier Milorad Dodik in iz Sarajeva predsedujoči svetu ministrov BiH, Srb Nikola Špirić. Med pomembnimi predstavniki drugih cerkva iz tujine sta bila carigrajski patriarh Bartolomej I., ki velja za duhovnega vodjo vseh pravoslavnih vernikov po svetu, ter papežev odposlanec, nekdanji vatikanski državni tajnik kardinal Angelo Sodano. Slovensko škofovsko konferenco je predstavljal mariborski nadškof Franc Kramberger.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.