3. 12. 2009 | Mladina 48
Prihaja Stres
Kdo je novi nadškof in zakaj ne more biti drugačen, kot je bil Franc Rode?
Na novoimenovani ljubljanski nadškof metropolit msgr. dr. Anton Stres in dosedanji ljubljanski nadškof metropolit msgr. mag. Alojz Uran. Med njima je ena temeljna razlika – Urana praviloma bolj zanimata verniki in vera, Stres pa poleg tega ne pozablja na politiko in politike.
© Borut Krajnc
Kardinal in prefekt dr. Franc Rode je bil septembra slabe volje. Je že res, da sta septembra pri Mohorjevi družbi izšli dve njegovi knjigi, a Rodeta je ujezilo imenovanje Aleša Guliča za šefa vladnega urada za verske skupnosti. »To je provokacija,« je dejal za katoliški tednik Družina, »to imenovanje je neodgovorno.« Jezo katoliške cerkve je nekaj dni pozneje občutil premier Borut Pahor, ko ga ni želel sprejeti papež Benedikt XVI.
Rodetova jeza ni bila povezana le z »neodgovornim« ravnanjem slovenske države. V intervjuju je ostro kritiziral tudi cerkev na Slovenskem, ki naj ne bi uresničevala sinodalnih sklepov, osrednjega programskega dokumenta, ki ga je skupaj s sodelavci več let pripravljal ravno Rode. »Delali smo zelo resno, najboljše sile Cerkve so bile angažirane v sinodalnem razmišljanju in načrtovanju, pa se zdaj plenarni zbor sploh več ne omenja, kot da ga nikoli ne bi bilo.« Obvezni načrt razvoja cerkve naj bi bil torej pozabljen. »Tega ne razumem, res ne razumem.«
Nekaj mesecev pozneje je kardinalova kritika prinesla oprijemljiv rezultat. Dosedanji nadškof in ljubljanski metropolit, priljudni dr. Alojz Uran, se je umaknil s svojega položaja. Uradno zaradi zdravstvenih razlogov, a njegova politična neaktivnost je pri upokojitvi odigrala pomembno vlogo. Urana je nasledil novi nadškof in ljubljanski metropolit dr. Anton Stres. Ni nepomembno spomniti, da je bil Stres član tajništva sinode, odhajajoči Alojz Uran pa v sklepnem dokumentu plenarnega zbora ni niti omenjen. Celo dr. Ivan Štuhec je v izjavah po spremembi na čelu cerkve priznal, da je bilo v Uranovem mandatu nekaj pomanjkljivosti. »Zaznana je bila neka odsotnost iniciative z vrha Cerkve do države in v tem smislu bi lahko ocenjevali, da Uran na tem področju ni videl svojega poslanstva ali svoje aktivnosti.«
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.