7. 1. 2010 | Mladina 1
Število tujih narašča
Vendar je še vedno pod povprečjem
Pred novim letom so v časniku The Economist ugotovili, da v ZDA študira vedno več študentov iz Kitajske, Indije in Južne Koreje. Iz treh azijskih držav prihaja 40 odstotkov tujih študentov, zdaj jih je v ZDA približno 106.000.
Tudi v Sloveniji število tujih študentov narašča. Med letoma 2000 in 2008 so na Uradu za makroekonomske analize in razvoj (UMAR) ugotovili 127-odstotno rast števila tujih študentov. Vendar ta podatek lahko zavede, saj je delež tujih študentov v Sloveniji zelo majhen. Leta 2000 so tuji študentje v Sloveniji sestavljali 0,9-odstotni delež vseh študentov, v lanskem šolskem letu pa je bil ta odstotek 1,7, to pomeni, da je bilo v lanskem šolskem letu v Sloveniji 1969 študentov iz tujine. Kot je povedala avtorica raziskave Mednarodna mobilnost študentov in pedagoškega osebja v terciarnem izobraževanju Tanja Čelebič, je ta delež med manjšimi v državah EU27. Leta 2007 so manjši odstotek od slovenskega imele samo Slovaška, Poljska, Litva in Latvija.
Največ tujih študentov v Slovenijo prihaja iz nekdanjih jugoslovanskih republik: 38,5 odstotka tujih študentov je bilo v lanskem šolskem letu iz Hrvaške, po 13 odstotkov iz Makedonije ter Bosne in Hercegovine, dobrih 7 odstotkov iz Srbije in 0,7 odstotka iz Črne gore. Skoraj 6 odstotkov jih je še iz Italije in po 2 odstotka iz Rusije in Indije.
Razlogov za precejšnjo nezanimivost Slovenije za tuje študente je več. Eden je zagotovo jezik, saj so predavanja v angleščini v Sloveniji redkost. Čelebičeva med razlogi navaja tudi sam ugled ljubljanske univerze, ki se na šanghajski lestvici univerz uvršča okoli 500. mesta na svetu. »Na mednarodni ravni je pogosto uporabljeno merilo kakovosti terciarnega izobraževanja razmerje med številom študentov in številom članov pedagoškega osebja. To razmerje se je leta 2008 rahlo izboljšalo, vendar je Slovenija leta 2007 močno zaostajala za povprečjem držav EU19, ki so hkrati članice OECD,« pravi Čelebičeva.
Sicer pa je razmerje med tujimi študenti v Sloveniji in slovenskimi študenti v tujini v prid slednjim. Leta 2006 je na primer v tujini študiralo 2505 slovenskih študentov, torej kar 1000 več, kot jih je istega leta v Slovenijo prišlo od drugod.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.