Marjan Horvat

 |  Mladina 3  |  Politika

Bolgarska blamaža v EU

Zakaj podatki o neprimernosti kandidatke za komisarko Rumjane Želeva niso prišli na dan že prej?

Minuli teden je bila v ospredju političnega dogajanja v ustanovah Evropske unije Bolgarka Rumjana Želeva, kandidatka za evropsko komisarko za mednarodno sodelovanje, humanitarno pomoč in krizno odzivanje. Evropski poslanci so ji na zaslišanju 12. januarja očitali, da ni korektno navedla svojega dosedanjega poslovnega delovanja in se tako znašla v konfliktu interesov. Še več, lagala naj bi. K temu pa so poslanci iz vrst socialistov in demokratov (S&D) dodali še njeno strokovno neusposobljenost za komisarko. Ko je minuli ponedeljek o njeni usodi ponovno odločal odbor Evropskega parlamenta za razvoj, je Želevova poslala trpko pismo predsedniku Evropske komisije Joseju Manuelu Barrosi in Josephu Daulu, vodji ljudske stranke (EPP), in jima sporočila, da odstopa od kandidature. Zapisala je, da je bila žrtev tri mesece dolge kampanje s ciljem, da jo »popolnoma diskreditirajo«. Na zaslišanju v parlamentu in v medijih so jo očrnili, tako Želevova, »zeleni, liberalci in socialisti v EP in tudi pristranska predsednica odbora Jolyeva«. Daul je »obžaloval« njeno odločitev, Barroso pa si jo je le »zabeležil«.
Toda Rumjana Želeva se iz primeža nasprotnikov ni mogla izviti. Njena sonarodnjakinja, bolgarska poslanka iz vrst liberalcev, Antonija Parvanova, ji je na zaslišanju očitala, da je v svoji uradni izjavi o poslovnem delovanju in interesih prikrila, da je imela še leta 2009 velik delež v svetovalnem podjetju Global Consult, bolgarskem podjetju, ki skrbi za privatizacijo državnega premoženja. Pravna služba Evropskega parlamenta pa je sporočila, da ni ugotovila nepravilnosti glede izjav Želevove o njenem finančnem stanju, vendar opozorila, da nima dovolj argumentov, da bi lahko kandidatko za komisarko oprala obtožb. Problematični sta lahko njeni izjavi o nekonfliktnosti interesov iz leta 2007 in 2009. »Izjavi 'nič nimam za prijaviti' iz 12. novembra 2007 in 13. januarja 2009 sta lahko sporni ... saj je Želevova podpisala dokumenta kot menedžerka (bolgarskega privatizacijskega podjetja) Global Cosult,« je ugotovila pravna služba Evropskega parlamenta. Očitno pa omenjeni izjavi nista njen edini greh. Evropski spletni bilten EurActiv je te dni razkril še, da naj bi bila Želevova od leta 1999 direktorica podjetja ETKO Schneiders, ki so ga v Liechtensteinu ustanovile nekdanje komunistične tajne službe.
Seveda je vprašanje, kako se je lahko zgodilo, da se je Rumjana Želova sploh znašla med kandidati za komisarko. Po mnenju evropskega poslanca Iva Vajgla (ALDE/Zares), bi morale biti vse (ne)sporne okoliščine kandidature razjasnjene že pred zaslišanjem v parlamentu. »Veliko časa med zaslišanjem smo porabili za razpravo o verodostojnosti kandidatke in morebitnem konfliktu interesov iz časa, ko je bila evropska poslanka. V preteklih dneh je bilo o tem že v medijih veliko govora, želel bi si, da bi bilo stanje razčiščeno pred zaslišanjem,« je dejal Vajgl.
Po neuspehu kandidature Rumjane Želeva je bolgarska vlada predlagala novo kandidatko za komisarko Evropske komisije. To je dosedanja podpredsednica Svetovne banke Kristalina Georgieva. Za bolgarsko vlado, ki sicer »slovi« po tem, da vlada v eni izmed najbolj koruptivnih držav, pa očitno grehi Želevove niso tako hudi, da ji ne bi zaupali ministrskega položaja v Sofiji. Šele ko je Želevova s pismom predsedniku bolgarske vlade Bojku Borisovu sporočila, da odstopa »z vseh položajev, ki jih trenutno zaseda«, je ta privolil v njen odstop s položaja zunanje ministrice. In vlada je v sredo sporočila, da sprejema odstop Želevove, saj je njen podpredsednik Cvetan Cvetanov bistroumno ugotovil, da »ni treba podaljševati takšnih škandalov«.
Kakorkoli že, kolo odločanja o kandidatki za evropsko komisarko za mednarodno sodelovanje, humanitarno pomoč in krizno odzivanje se bo moralo ponovno zavrteti. Poslanci bodo znova odločali o primernosti nove kandidatke, kar naj bi se zgodilo 26. januarja. Zamaknilo pa se bo tudi potrjevanje celotne Barrosove komisarske ekipe, do takrat pa opravljajo stari komisarji le tehnične posle. Polnokrvno naj bi nova komisarska ekipa začela delovati 9. februarja, saj poznavalci ne predvidevajo novih zapletov.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.