Haiti: država upnica, ne dolžnica
Naš dolg do Haitija izvira iz treh glavnih virov: suženjstva, diktature in podnebnih sprememb. Ne gre za retorične trditve, saj temeljijo na večkratnem kršenju pravnih norm in sporazumov.
Naomi Klein je vodilna svetovna politična analitičarka, kolumnistka časnikov Nation in Guardian, avtorica uspešnice Doktrina šoka. Od januarja 2009 lahko njene redne mesečne kolumne berete tudi v Mladini.
© Debra Friedman
Če lahko verjamemo finančnim ministrom G7, je Haiti na poti, da dobi nekaj, kar si zasluži že dolgo: popoln odpis svojega zunanjega dolga.
V Port-au-Princeu haitski ekonomist Camille Chalmers dogajanje opazuje s previdnim optimizmom. Odpis dolga je ugoden začetek, je povedal za televizijsko postajo Al Jazeera English, vendar je prišel čas, ko bi morali narediti še veliko več: »Pogovarjati bi se morali o odpravi škode in odškodnini zaradi uničujočih posledic dolga.« Potemtakem bi morali opustiti tudi razmišljanje, da je Haiti država dolžnica. Chalmers trdi, da je upnica - in da se je Zahod znašel v globokih dolgovih.
Naš dolg do Haitija izvira iz treh glavnih virov: suženjstva, diktature in podnebnih sprememb. Ne gre le za retorične trditve, saj temeljijo na večkratnem kršenju pravnih norm in sporazumov.
Dolg zaradi suženjstva
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.