1. 4. 2010 | Mladina 13
Petkove skrbi
Je spol lahko ovira za veleposlaniški položaj v Vatikanu?
Odhajajoči veleposlanik Rebernik in papež
© Arhiv Mladine
V poletnih mesecih se izteče mandat sedanjemu veleposlaniku pri Svetem sedežu dr. Ivanu Reberniku. Kdo ga bo nasledil, še ni znano, možno pa je, da bo to ženska. Na to je na zadnji seji parlamentarnega odbora za zunanjo politiko opozoril poslanec SDS Miro Petek. Čeprav Petek pravi, da imenovanje ženske na takšen položaj ni »nič posebnega« in je »celo hvalevredno«, je ministra za zunanje zadeve Samuela Žbogarja kljub temu opozoril, da bi moralo ministrstvo pri izbiri novega veleposlanika upoštevati, da Sveti sedež velja za prvo moralno avtoriteto na svetu, zato se »lahko zgodi, da kandidatka ne bo dobila agremaja pri Svetem sedežu«. Žbogarja je vprašal, ali je ministrstvo res že izbralo kandidatko za veleposlanico pri Svetem sedežu in ali gre za zavestno politiko Republike Slovenije, da na različnih področjih izziva Vatikan. Žbogar mu je odgovoril, da ministrstvo ne želi komentirati imenovanj, dokler niso dlje v procesu. »Bi se pa začudil, če bi bil spol kandidata ovira za zasedbo veleposlaniškega mesta v katerikoli državi v Evropi.«
Ministrstvo imena kandidata ali kandidatke za zdaj še ne sme sporočiti javnosti, saj so postopki imenovanja veleposlanikov po mednarodni praksi, konvencijah, pa tudi po naši notranji zakonodaji tajni vse do trenutka, ko država sprejemnica da soglasje in je ukaz o imenovanju objavljen v uradnem listu. Države sprejemnice sicer nimajo pravice določati pogojev za imenovanje veleposlanikov, dajejo pa soglasje, ki jim ga ni treba obrazložiti. Je torej mogoče, da bi Vatikan zavrnil soglasje h kandidatki? Za mnenje smo povprašali Štefana Cigoja, upokojenega diplomata, ki je bil za časa nekdanje Jugoslavije veleposlanik v Vatikanu. »Kolikor vem, do zdaj še nobena država na veleposlaniškem mestu pri Svetem sedežu ni imela ženske, načeloma pa to ne bi smelo biti sporno. Tudi če bi v Vatikanu kandidatki nasprotovali, si tega ne bi upali javno priznati, saj bi si s tem nakopali jezo celotne ženske populacije.« Jasno je, da mora biti izbrani kandidat za veleposlanika pri Svetem sedežu dovolj širok in strpen, da mora dobro poznati zgodovino Cerkve in da mora upoštevati visoke norme vatikanske diplomacije. To pa še ne pomeni, da mora biti moškega spola. Navsezadnje bi zunanje ministrstvo za veleposlanico pri Svetem sedežu lahko predlagalo tudi poslanko SDS Evo Irgl, saj je študirala teologijo in ima kar nekaj izkušenj v politiki. Bi poslanec Petek tudi to razumel kot zavestno izzivanje cerkvenega vrha?
Po mnenju Petra Toša, vodje kluba nekdanjih slovenskih veleposlanikov, je povsem nepomembno, ali je kandidat za veleposlanika v Vatikanu moški ali ženska. »Tisto, kar bi morali pri izbiri kandidata v resnici upoštevati, je, da bo zastopal interese naše države. Skrajni čas je, da presežemo miselnost, da je treba v Vatikan pošiljati samo nekdanje tajnike škofov. Kadrovanje naj se izvaja v skladu z interesi slovenske države, ne pa v skladu z interesi rimskokatoliške cerkve!«
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.