1. 4. 2010 | Mladina 13 | Družba
Odpadki za proizvodnjo cementa
Lafarge Cement
© Borut Peterlin
Verjetno največ prahu je na področju sežiganja odpadkov v Sloveniji dvignil trboveljski Lafarge Cement, ki mu je lani kljub skoraj soglasnemu nasprotovanju lokalnih skupnosti uspelo pridobiti okoljevarstveno dovoljenje za se-žig. Vendar v tem primeru ne gre za klasično sežigalnico odpadkov, temveč zgolj za nadomeščanje dela fosilnih goriv pri proizvodnji cementa s tako imenovanimi alternativnimi gorivi, kar pomeni manjše izpuste škodljivih snovi ob enaki količini proizvodnje. To je dandanes stalna praksa v cementni industriji. Tako namesto dela fosilnih goriv, premoga, uporabljajo odpadna olja, odpadne gume, plastiko. V lanskem letu so porabili 4 tisoč ton teh odpadkov, kar je četrtina porabljenega goriva. Dodana vrednost sežiganja odpadkov v cementarnah je v tem, da odpadni pepel, ki nastane pri gorenju, vgradijo v končni produkt, zato ni potrebe po njegovem odlaganju in je ostanek po gorenju temu primerno manjši. Poleg tega je treba v peči vzdrževati temperaturo okrog 2000 stopinj Celzija, kar je daleč nad zakonsko predpisano mejo. Nasprotovanje in strah lokalne skupnosti tako v tem primeru nista najbolj upravičena, vsekakor pa sta razumljiva glede na degradacijo njenega okolja, ki jo je v zadnjih desetletjih povzročila tamkajšnja industrija.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Glavni članek
Razvitejši sežigajo
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.