Vanja Pirc

 |  Mladina 14

Kakšna pomoč?

Zasebne ljubljanske galerije trdijo, da jih ljubljanska občina ne podpira

Nekateri vidni slovenski likovni umetniki, kulturniki in intelektualci so pred časom protestirali pri Mestni občini Ljubljana, ker ta premalo spodbuja zasebne mestne galerije, ki se pri nas trudijo vzpostaviti skoraj povsem nerazvit trg likovnih umetnin. Povod za protest je bila zavrnitev subvencioniranja programa ugledne mednarodne zasebne Galerije Gregor Podnar, ki vse bolj razmišlja o selitvi iz Slovenije. Na občini se strinjajo, da je trg umetnin pri nas premalo razvit, a očitke o nenaklonjenosti zasebnikom zavračajo. Zagotovili so, da so letos podprli program Galerije Equrna, Galerije Ganes Pratt in Galerije Fotografija, program Galerije Photon pa bo deležen triletnega sofinanciranja.
Po objavi članka v prejšnji številki Mladine so se na nas obrnili začudeni lastniki galerij, ki jih je občina posebej omenila. Spraševali so se, o kakšnih spodbudah in konkretni podpori pravzaprav govori občina. »Ne vem, kakšna sredstva naj bi dobili, ampak letos smo za sofinanciranje prijavili tri razstave, pa so nam vse tri zavrnili, čeprav so menili, da imamo super program,« pravi lastnica Galerije Fotografija Barbara Čeferin. Dodaja še, da je nameravala njena galerija kot podizvajalec sicer pripravljati razstavni program v centru kulture Španski borci, ki je dobil občinska sredstva, a sodelovanja nazadnje niso udejanjili. »Tudi če bi se za sodelovanje odločili, pa je zavajajoče trditi, da ima program naše galerije od tega kakršno koli finančno korist.«
Tudi Taja Brejc iz Galerije Equrna pravi, da je občina letos zavrnila sofinanciranje vseh treh njihovih prijavljenih projektov. Izbiro umetnikov so sicer pohvalili, a so želeli, da se naslednjič bolj potrudijo pri »izpolnjevanju formularjev«. Primož Nemec iz Galerije Ganes Pratt pa za sredstva sploh ni zaprosil. »Zanje so zaprosili nekateri umetniki, ki bodo razstavljali pri nas, a tega ne moremo šteti za neposredno spodbudo galeriji, saj bi umetniki ta sredstva lahko dobili tudi, če bi razstavljali drugod,« pravi Nemec.
Vsi trije zasebni galeristi opozarjajo, da je sedanji sistem sofinanciranja kulture, ki meče v isti koš javne zavode in zasebnike, nujno potreben sprememb, tudi zato, ker jim samim trga umetnin brez spodbud države in tudi občine ne uspe vzpostaviti. Brejčeva se spomni, da je Equrna, ki je bila prva prodajna galerija pri nas, v socializmu vsak mesec dobivala pomoč mesta. Čeferinova pa pravi, da ji finančno pomaga samo družina.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.