8. 4. 2010 | Mladina 14
Spodmikanje vlade
Spor med LDS in predsednikom vlade glede razrešitve generalne državne tožilke Barbare Brezigar lahko spodnese vlado
Izvršni odbor in svet LDS sta v torek o odhodu iz koalicije razpravljala deset ur. Razprava se je končala ob enih zjutraj, njen rezultat pa so bile tri zahteve Borutu Pahorju.
© Borut Krajnc
So vprašanja, ali bo LDS ostala ali bo odšla iz koalicije, kakšne zahteve je stranka poslala premieru, jih ta lahko izpolni, kakšne volitve nas čakajo jeseni, res usodna za slovensko prihodnost? Če seveda prihodnje dni ne bomo doživeli kakšnega prestopa poslanca, bi bila vlada brez LDS manjšinska vlada (če odmislimo, da je en poslanec v priporu in da ima koalicija v tem primeru 45, vsi drugi pa 44 glasov). Tako ne bi mogla izpeljati napovedanih ukrepov. Pokojninske, zdravstvene, delovne reforme. Zato je obstoj koalicije usodnega pomena za uresničevanje vladnih reform. Usodnega pomena za Slovenijo.
Je torej ta spor usodnega pomena? Niti ne. Politični pat, v katerega sta se zaplezala Borut Pahor in Katarina Kresal, ni prvi politični pat v zgodovini slovenskega parlamentarizma, prav tako ni najusodnejši. Je pa eden tistih, katerih vzrok niso različni politični cilji, katerih vzrok niso ideološke razlike ali različni pogledi na vodenje države, pač pa drugačni pogledi na slog vladanja. Ta vlada tudi pri tem sporu do pravih razlik v vsebini pravzaprav sploh še ni prišla.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.