Jure Trampuš

 |  Mladina 14

Jelko Kacin: “Imamo pravico, da ne tonemo”

Evropski poslanec Jelko Kacin o usodi Pahorjeve vlade in o prihodnosti svoje stranke

/media/www/slike.old/mladina/temakacin_bk.jpg

© Borut Krajnc

Bili ste v mnogih koalicijah, sodelovali ste z nekaj vladami. V čem je ta vladna kriza posebna?

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,5 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal ali Google Pay

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,5 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 16,20 EUR dalje:

Jure Trampuš

 |  Mladina 14

/media/www/slike.old/mladina/temakacin_bk.jpg

© Borut Krajnc

Bili ste v mnogih koalicijah, sodelovali ste z nekaj vladami. V čem je ta vladna kriza posebna?

> Še nobena slovenska vlada ni bila pred takšnimi preizkušnjami, kot so izzivi globalne finančne in gospodarske krize ob tem, da smo del evroobmočja, del Evropske unije in da imamo kot enakopraven del Evropske unije tudi precej mednarodnih obveznosti. Za to je nujna izjemno dobra koordinacija, potrebno je projektno sodelovanje in seveda tudi prepričljivo komuniciranje z različnimi javnostmi, domačimi, tujimi. Gre za medsebojno zaupanje in soodgovornost.

Tega v tej vladi ni?

> S tem imamo zelo velike težave.

Takšne, da grozi razpad vlade?

> Te težave so takšne, da jih glede na številne nastope in izjave predsednika vlade kot zelo velike zaznava tudi, ne da bi govoril slabšalno, najširša slovenska javnost.

Vsaka vlada je imela notranje težave. Tudi tista z Marjanom Podobnikom.

> Drži, ampak Marjan Podobnik ni bil predsednik vlade, ni odgovarjal za noben konkreten resor in ni se mogel vpletati v delo posameznih ministrstev.

Je simbolni spor o pristojnosti tožilstva tolikšen, da je zaradi njega vredno zapustiti koalicijo?

> Tožilstvo je ena od vej pravosodja. In če so težave v eni od vej, je celotno pravosodje manj učinkovito. Preprosto ne more zagotoviti delovanja pravne države. V času gospodarske krize bi moralo biti delovanje pravne države, še posebej na ekonomskem področju, operacionalizirano do maksimuma. Tako da se nam ne bi več dogajalo, da manjša podjetja v verigi dobesedno »cepajo kot muhe« tudi zato, ker ni plačilne discipline, ker pravna država ne deluje.

Vtis v javnosti je tak: ena politična stranka pravi, da si druga politična stranka podreja policijo, druga politična stranka pa tožilstvo obtožuje, da dela nestrokovno, morda po političnih merilih. Komu naj verjamemo? Predsedniku vlade, ki pravi, da imata prav ena in druga stranka?

> Naj najprej ugovarjam vaši tezi. Javno percepcijo in vtis ustvarjate tudi mediji, vam ljudje najbolj verjamejo in tudi vi sooblikujete odnos do problemov. Če kdo že misli, da si ministrica za notranje zadeve podreja policijo, ima seveda to pravico. Ampak cela vrsta dejanj dokazuje, da to ne drži. Še nikoli v samostojni Sloveniji ne pomnim, da bi policija ustavila svojo ministrico in kaznovala sodelavce, ker so prekoračili hitrost na avtocesti. Policija je avtonomna, suverena in prav očitek, da je ministrica sedela v avtomobilu, je dokaz, da je policija samostojna. Če gre za Barbaro Brezigar, pa je očitno, da se gospod predsednik vlade zelo čudno izraža in velika večina javnosti ga ne razume, ko besediči o tem, da se je treba stvari lotiti ad personam ali ad rem. Barbara Brezigar ni problem zaradi imena in priimka, niti zaradi svoje politične orientacije, problem je, ker funkcije generalne državne tožilke ne opravlja na način, da bi tožilstvo delovalo operativno in dobro.

Pa je Barbara Brezigar res vredna razpada vlade? Razdiralke koalicij na naslednjih volitvah niso bile nikoli nagrajene.

> Ne vem, ali LDS razdira vlado. Vlada ima predsednika vlade in mimo dveh ministrov jih ima še 14. Vlada ima tudi potrebno večino in lahko brez težav dela naprej brez naše stranke.

Samo s 45 poslanci.

> Borut Pahor si lahko poišče rezervne poslance, saj ni nobena skrivnost, da ima ta predsednik vlade še rezervne glasove. Vsaka stranka za svoje politične odločitve nosi odgovornost. In ko se dogajajo stvari, s katerimi ne želiš biti več povezan, te pač ni več zraven. LDS pa ne želi biti povezana z demontažo pravne države.

Sami vseskozi ostro nastopate proti predsedniku vlade. Tudi vaša stranka je predsedniku spisala ultimat. Ultimati v politiki niso ravno nekaj dobrega. Zakaj takšna ostrina?

> Naših zahtev ne vidim kot ultimat, pač pa kot jasno in razumljivo sporočilo. Če gospod predsednik vlade misli, da je LDS koristen del koalicije, bo upošteval naša mnenja in poglede, spoštoval koalicijsko pogodbo in ministrom omogočil, da bodo prevzemali odgovornost. Če pa gospod predsednik vlade misli, da je samo zato, ker je prvi minister, hkrati še minister za kaj drugega in da je od njegovega dnevnega navdiha odvisno, kaj se bo v katerem ministrstvu dogajalo, potem v taki vladi LDS ne bo sodelovala.

Pahorja poznate že dolga leta, veste, kakšen je, veste, kakšen je njegov način odločanja in neodločanja. Njegove poteze vas niso mogle presenetiti.

> Zelo dobro poznam Boruta Pahorja in zelo dobro poznam njegove kompetence. Zato, ker ga poznam, njegovemu načinu vladanja ne zaupam in ne verjamem. To je moje osebno mnenje.

So se vaši strahovi potrdili?

> Ne gre za strahove, gre za dejstva. Kadar podmornica tone, mora kdo opozoriti kapitana, da je zaplula pregloboko in da je čas, da se ustavi in neha toniti.

Bo podmornica dokončno potonila?

> Pričakujem, da bo Pahor končno prisluhnil tudi poslancem v drugih koalicijskih strankah, predvsem pa poslancem v svoji stranki. In to bo podmornico ustavilo še na varni globini. Sicer bo potonila njegova vlada. Ko gre vlada na dno, ostane veliko žalujočih. In vlada je državna naložba in ta podmornica nosi s seboj slovensko zastavo.

Govorite zelo dramatično.

> Ne, sem le slikovit. Čas je, da se ljudem v kratkih stavkih pove veliko, in ni nobene potrebe, da imamo enourne tiskovne konference predsednika vlade, na katerih ne izvemo nič. LDS se je odločila, skozi svoje organe je opravila celovito razpravo, dolgo je trajalo, a stališče stranke je enotno. Ve se, kaj želimo, če to ni mogoče, bo ta vlada vladala brez nas. Imamo pravico, da ne tonemo skupaj z drugimi.

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.