15. 4. 2010 | Mladina 15 | Družba
Ljubljanski zrak leta 1710
Kako so onesnaženje videli pred 300 leti
Dr. Marko Gerbec
Skrb zaradi umazanega zraka v Ljubljani sega več stoletij v zgodovino. Ljubljanski zdravnik dr. Marko Gerbec se je leta 1710 odločil izdati knjigo (Gründliche Verthädigung der Laybacherischen Lufft), v kateri je želel prebivalce Ljubljane pomiriti glede kakovosti zraka in ovreči nekatere trditve o nezdravosti življenja v Ljubljani. V njej je med drugim ugotavljal, da je zdrav zrak »čist, zmerno mrzel in suh, nezdrav pa tisti, ki je poln megle, oblakov, dežja in vlage. /.../ Vzhodnik in severnik sta zdrava vetrova, južni veter in zahodnik nezdrava.« Opozarjal je, da zdravi zrak ne sme vsebovati »škodljivega prahu, hlapov in raznih telesc. Kjer so močvirja, globoke jame, škodljive rudnine, mrtva trupla in mrhovina, tam je zrak nezdrav.«
Ugotavljal je, da je Ljubljana izpostavljena vsem vetrovom in da na območju Ljubljane južni vetrovi niso tako škodljivi, kot so trdili Hipokrat in drugi učenjaki. »Omenjeni vetrovi naberejo namreč na Jadranskem morju, ki ni daleč od tod, toliko radoletnih telesc in solnih par, da se celo izboljšajo in verjetno obvarujejo mesto in vso deželo pred kugo in drugimi nalezljivimi boleznimi. Kuga je na primer leta 1679 v Avstriji pobrala več tisoč, 1680 pa po Štajerskem, Koroškem, Gorici in Hrvaški na stotine ljudi. V Ljubljani in ostali deželi se ni okužil niti en človek.«
Ljubljanska megla po njegovih ugotovitvah ni izvirala iz nezdravih hlapov, marveč iz studenčne in rečne vode. »Res sicer zrak ovlaži, vendar ga domača ognjišča in vetrovi spet izsušijo, zato ne more škodovati.« Če bi bil ljubljanski zrak res tako umazan, je razmišljal, potem se v mesto ne bi naselilo toliko imenitnega plemstva in duhovščine in tudi Janez Anton Thalnitscher ne bi bil sezidal krasne stolnice in semenišča. »Prebivalci sami dokazujejo te trditve: drugod so ljudje bledi, golšasti, zabuhli. Ljubljančani pa so ozkega vratu, čvrsti, živahni in rejeni ter prav zaradi zdravega zraka dosežejo 70, 80 in celo 100 let.«
Poudarjal je, da je za morebitno slabo zdravje Ljubljančanov odgovoren njihov nezdrav življenjski slog, nikakor pa temu ni kriv nezdravi zrak. »Kdor se varuje megle, vlage, dežja, mraza, se toplo oblači ter se izogiba škodljivi hrani in pijači, se ne pregreši zoper zmernost; če ne spi v sobah, ki so obrnjene proti grajskemu pobočju in so zato vlažne, temveč v prostorih, ki gledajo proti zahodu ali severu ter jih prepiha veter, da so suha, takemu se ni bati sicer res bolj vlažnega ljubljanskega zraka.«
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Glavni članek
Umiranje po delcih
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.