Staš Zgonik

 |  Mladina 22

Basta!*

Težki časi za italijanske prodajalce tobaka

Poziv k demonstracijam

Poziv k demonstracijam
© Il Piccolo

Ne tako davno je bilo na slovenskih bencinskih črpalkah ob meji z Italijo vse polno italijanskih avtomobilov, katerih vozniki so v dolgih vrstah potrpežljivo čakali na svoj rezervoar poceni slovenskega goriva. Italiji to seveda ni bilo pogodu, manjša prodaja bencina je pomenila manjši priliv v državno blagajno. Da bi bile slovenske cene manj privlačne, se je nato država odločila na območju Furlanije - Julijske Krajine uvesti bone za gorivo, s katerimi so prebivalci dežele gorivo na obmejnih črpalkah lahko kupovali po subvencionirani ceni, tako da se je v italijanski proračun nateklo vsaj nekaj davkov. Nekaj časa so zaradi »nelojalne« slovenske konkurence na obmejnih območjih subvencionirali celo osnovna živila, na primer sladkor.
Danes se zgodovina ponavlja. A tokrat ne z bencinom - cene tega so zdaj tako rekoč izenačene -, prav tako ne s sladkorjem, temveč s cigaretami. Združenje italijanskih prodajalcev tobaka opozarja, da njegovim članom od vključitve Slovenije v schengensko območje za približno 40 odstotkov nižje cene cigaret v naši državi odžirajo posel, zato so mnogi trgovci ostali brez dela. Na to sicer opozarjajo že nekaj časa, a zdaj jim je prekipelo. V nedeljski izdaji tržaškega časnika Piccolo je združenje objavilo polstranski oglas, v katerem za ponedeljek, 7. junija, napoveduje protestni shod prodajalcev tobaka pred deželno palačo v Trstu. Geslo: »Da ne bi umrli na meji.«
Argumentacija je pričakovana. Manjša prodaja ne vpliva samo na prihodke prodajalcev, ampak tudi na državni in deželni proračun. Ob tem opozarjajo, da Italijani, ki čez mejo kupujejo večje količine cigaret, tvegajo stroge kazni, v skrajnem primeru celo zapor. »Prodajalci tobaka smo že utrujeni od stalnega pritoževanja in opozarjanja na ta problem. Kot kaže pristojnih institucij to ne zanima. Od deželne vlade zahtevamo samo to, da nam omogoči nadaljnje pošteno opravljanje dela in obvladovanje slovenske konkurence, ne moremo pa živeti od izrazov podpore,« so še zapisali v oglasu. Politika se je že aktivirala. Predstavnik Berlusconijeve stranke Ljudstvo svobode Isidoro Gottardo je za isto izdajo Piccola zatrdil, da pripravljajo pobudo za spremembo zakonodaje, ki naj bi rešila prodajalce tobaka.
Slovenija je zaradi subvencij in zato nižjih cen bencina na italijanskih obmejnih območjih večkrat izrazila nezadovoljstvo. Po mnenju vlade je šlo za kršenje evropskih pravil o konkurenci, državnih pomočeh in trgovini. Glede na to, da nam tudi italijanski kupci cigaret polnijo ne ravno po šivih pokajoči državni proračun, bomo verjetno tokrat imeli enake pomisleke. Vsekakor se lahko tolažimo s tem, da smo pri prodaji cigaret očitno zelo konkurenčni, če imamo že na drugih področjih s konkurenčnostjo take težave.

(*Dovolj!)

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.