17. 6. 2010 | Mladina 24
Sam en mejhn gol si dej
Tudi svetovno prvenstvo ni imuno proti poskusom stavniških prevar
Lani jeseni se je po vsej Evropi govorilo o akciji nemške in švicarske policije, v kateri so aretirali 17 ljudi, osumljenih prirejanja izidov nogometnih tekem za potrebe športnih stav. Pod drobnogledom preiskovalcev se je znašlo 200 tekem v več nogometnih ligah, tudi v Sloveniji. Kmalu zatem so na meji s Hrvaško aretirali prvega Slovenca, osumljenega vpletenosti v te posle. Prejšnji teden je podobna akcija potekala na Hrvaškem. Policisti so aretirali 20 ljudi (tudi dva Slovenca), osumljenih prirejanja izidov v hrvaški ligi. Kot kaže, se razmere na tem področju izboljšujejo, policisti sodelujejo s kolegi iz drugih držav, pomaga tudi evropska nogometna zveza (UEFA); ta se je očitno sklenila odločneje spoprijeti s pojavom, ki bi utegnil ogroziti priljubljenost nogometa.
Težava pa je v tem, da Svetovna nogometna zveza (FIFA) tega koraka še vedno ni naredila. Zato, opozarja kanadski raziskovalni novinar Declan Hill, obstaja povsem realna možnost, da bodo nameščeni tudi nekateri izidi tekem na letošnjem svetovnem prvenstvu v Južni Afriki. »Ni gotovo, da se bo to res zgodilo, gotovo pa je, da bodo tam ljudje, ki bodo to poskušali,« je zapisal na svojem blogu. Hill, ki je s temo nameščanja izidov nogometnih tekem doktoriral v angleškem Oxfordu, že nekaj časa opozarja na azijske tolpe, kateri predstavniki so bili po njegovih besedah v minulih 20 letih prisotni na vseh večjih mednarodnih nogometnih turnirjih, od prvenstev mlajših kategorij do olimpijskih turnirjev in svetovnih prvenstev. Trdi na primer, da je bila tekma osmine finala na prejšnjem svetovnem prvenstvu v Nemčiji med Brazilijo in Gano (3 : 0) nameščena. Da so Ganci morali izgubiti z več kot dvema zadetkoma razlike.
Pogoji za to, da utegne biti zrežirana tudi katera od tekem na tokratnem svetovnem prvenstvu, so izpolnjeni, opozarja Hill. Vprašljive so po njegovih besedah predvsem reprezentance držav, katerih nogometne zveze igralcem ne izplačujejo obljubljenih in zasluženih nagrad za uvrstitev na prvenstvo in morebitne tam dosežene zmage. Igralci Hondurasa, navaja Hill, še vedno niso dobili izplačane nagrade za uvrstitev na prvenstvo. Gostiteljica Južna Afrika je porabila milijarde za gradnjo infrastrukture, z igralci pa tamkajšnja nogometna zveza še vedno ni dosegla dogovora o izplačilih. Podobne stvari naj bi se dogajale tudi v nekaterih drugih afriških reprezentancah. »Ironično, igralci se zavedajo, da so prirejevalci izidov razmeroma pošteni, kar zadeva izplačila,« dodaja Hill.
Preprosto rešitev težave vidi v tem, da bi FIFA del denarnih nagrad, ki jih zdaj namenja nacionalnim zvezam, v vnaprej določenih javno objavljenih zneskih začela izplačevati neposredno na račune igralcev. Prav tako pa, še opozarja, bi morala FIFA ustanoviti posebno enoto za integriteto v športu, kakršne poznajo v severnoameriških ligah. UEFA je to storila pred dvema letoma in prvi rezultati so že tu.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.