Brez privilegijev

Tudi za cerkev ni avtomobilov

Ko je ljubljanski župan Zoran Janković pred časom po zgledu tako rekoč vseh resnih mest z bogato zgodovino širom po Evropi staro mestno jedro zaprl za promet, se je med tistimi, ki jim ni bilo všeč, da je na elitni lokaciji precej manj avtomobilov, znašla tudi RKC.
Nadškofija Ljubljana in Stolna župnija Ljubljana sta na ustavno sodišče vložili pobudo za presojo ustavnosti in zakonitosti enega mestnega odloka in dveh odredb, ki urejajo cono za pešce v stari Ljubljani in prometni režim v njej. Zatrjevali sta, da so omenjeni mestni akti v nasprotju z ustavo, evropsko konvencijo o varstvu človekovih pravic in zakonom o varnosti cestnega prometa. Pravni interes sta skušali dokazati s tem, da sta lastnici cele vrste nepremičnin v coni za pešce. Razlog, zakaj naj bi si visoki predstavniki slovenske cerkve zaslužili, da se v nasprotju z drugimi po coni za pešce v Ljubljani še naprej vozijo z avtomobili, pa naj bi bil, kot so navedli v pobudi, ta, da »opravljajo pomembno družbeno vlogo« in da je »katoliška cerkev na podlagi zakona o verski svobodi priznana kot splošno koristna organizacija«.
Saj res, če smejo v staro mestno jedro reševalna in gasilska vozila, zakaj potem tega ne sme nadškofov šofer in zakaj ne duhovniki, ki na terenu skrbijo za zdravega duha ljubljanskih župljanov, in zakaj ne nune, ki z molitvijo vsak dan rešujejo hude težave Ljubljan-čanov?
Ustavno sodišče se v ta premislek ni želelo spustiti. Pobudo nadškofije in stolne župnije je zavrglo. Odpravilo jo je torej na podlagi formalnosti. Dolgo pričakovana zapora starega mestnega jedra za zdaj ni v neskladju z ustavo, prometni režim v njej pa bodo za zdaj morali spoštovati tudi visoki cerkveni dostojanstveniki.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.