22. 7. 2010 | Mladina 29
TEŠ 6 in JEK 2
Smiselna prihodnost slovenske energetike ali pretiravanje?
Smo naredili napako, da se nismo prej začeli pripravljati na gradnjo drugega bloka v Krškem?
© Borut Peterlin
Četudi premier Borut Pahor napoveduje, da zgodba s šestim blokom Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ 6) še ni končana in da lahko državni zbor jeseni projektu še vedno prižge rdečo luč, je to glede na do zdaj porabljena sredstva zelo težko verjeti. Pravzaprav bi bilo to tudi izjemno neodgovorno, tako s finančnega kot tudi elektroenergetskega vidika. Luknjo v elektroenergetski oskrbi, ki bi nastala ob postopnem zapiranju ostalih blokov v Šoštanju, bi bilo namreč na kratek rok tako rekoč nemogoče zapolniti. Hkrati se na vladi vse bolj ogrevajo za pospešitev gradnje drugega bloka Jedrske elektrarne Krško (JEK 2). Po napovedih bi bil lahko zgrajen v roku 10-12 let. In bil naj bi precej velik, z nameščeno zmogljivostjo med 1200 in 1600 megavatov. S kapaciteto 1600 MW bi lahko dejansko pokrili današnje potrebe Slovenije po električni energiji. Se nam torej ob šestem bloku v Šoštanju splača graditi še drugi blok v Krškem, ki nas bo stal še nekajkrat več? Seveda bodo zelo verjetno potrebe po električni energiji, kljub upadanju v minulih letih, še posebej zaradi gospodarske krize, v prihodnosti naraščale. Vendar ali bodo res tako velike? In če ne bodo, ali je gradnja obeh elektrarn kljub temu smiselna v luči pričakovanja donosnega izvoza elektrike? Smo naredili napako, da se nismo prej začeli pripravljati na gradnjo drugega bloka v Krškem? Bi bila v tem primeru lahko šoštanjska zgodba nepotrebna? In zakaj novega bloka jedrske elektrarne ni mogoče zgraditi prej kot v 10 letih? Ta vprašanja smo zastavili trem slovenskim strokovnjakom za energetiko.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.