Tjaša Zajc

 |  Mladina 33

Policija za živali?

Nad živalmi bodo bdeli nadzorniki

/media/www/slike.old/mladina/manimal_cops_miro_majcen.jpg

© Miro Majcen

Konec junija je vlada dobila predlog za uvedbo t. i. »živalske policije«, ki bi skrbela, da bi bili mučitelji živali in tisti, ki za svoje hišne ljubljenčke ne skrbijo, resno kaznovani. Zamisel je zanimiva, podpira pa jo tudi Veterinarska uprava, kjer sicer menijo, da je slovenska zakonodaja, kar zadeva zaščito živali, dobra. A nekaj je zakonodaja, nekaj drugega pa izvajanje sprejetih zakonov. Pri zaščiti živali je to precej odvisno od stopnje organiziranosti lokalnih društev, ki jim zakon o zaščiti živali nalaga odgovornost za zapuščene živali. V Vursu zato menijo, da bi društva lahko prevzela še pristojnosti, povezane z nekaterimi nalogami zaščite hišnih živali.
Kakorkoli so stvari zdaj urejene, bi si ljubitelji živali želeli več. In kot kaže, predlog ne bo ostal le na papirju. Vodja mariborskega zavetišča in veterinar Rok Štibler pojasnjuje, da je v Mariboru ekipa nadzornikov že sestavljena: »Živalska policija je bolj populističen izraz, saj bo v resnici šlo za neke vrste nadzornike živali, celotna organizacija bo temeljila na prostovoljstvu.« Mariborsko zavetišče je del Društva za zaščito živali Maribor, ki že sedaj z različnimi akcijami stalno opozarja na neprimerno ravnanje z živalmi. Konkretnih ukrepov pa, kot pravi Štibler, ne morejo izvajati, saj za to nimajo pristojnosti: »Če pride prijava o mučenju živali, si lahko gremo razmere ogledat, ukrepati pa ne moremo. Za to nimamo pristojnosti. Pri našem delu gre predvsem za skrajšanje dela inšpekcije - naši ogledniki so bolj usposobljeni za ugotavljanje neprimernega ravnanja z živalmi, in če oddamo prijavo, inšpekciji olajšamo ogledni del, ukrepajo pa še vedno inšpektorji.«
To je pravzaprav tisto, k čemur bodo pripomogli nadzorniki - glob še vedno ne bodo mogli nalagati, bodo pa bolj koordinirano nadzirali nepravilnosti in pospešili delo inšpekcije.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.