26. 8. 2010 | Mladina 34
Skejtistan
Pogovor z Oliverjem Perkovichem, ki je v afganistanski prestolnici Kabul tamkajšnjim otrokom zgradil šolo skejtanja
Avstralec Oliver Perkovich je leta 2007 prišel v Afganistan in s svojim skejtanjem navduševal tamkajšnje otroke. V nadaljnjih dveh letih mu je uspelo, da jim je v Kabulu postavil šolo, v kateri se skejtanja zdaj uči že okoli 300 fantov in deklic. Nova Gorica, 4. avgust.
© skateistan.org
Nedavne raziskave Unicefa so pokazale, da imajo otroci, ki se rodijo v Afganistanu, najslabše možnosti. V Afganistanu je polovica prebivalcev mlajša od 16 let. Otroci niso le neposredne žrtve vojne, odpisani kot kolateralna škoda, temveč v nasilnem in negotovem okolju postajajo ujetniki svojih domov, odrezani od vrstnikov in družabnega življenja. Mednarodna skupnost, ki je za različne človekoljubne in razvojne projekte porabila že milijarde evrov, jim ne zna zares pomagati. Velik del denarja izgine neznano kam ali pa je zapravljen za projekte, ki večinoma niso bili uspešni.
Oliver Perkovich je 35-letni avstralski državljan hrvaškega rodu in navdušen skejter. Zanj je skejtanje (rolkanje) način življenja. Ko je leta 2007 prvič obiskal Kabul, je s svojimi spretnostmi navduševal tamkajšnje otroke, v naslednjih dveh letih pa jim je dobesedno iz nič zgradil veliko šolo skejtanja, v kateri se zdaj te veščine uči okoli 300 fantov in deklic. Njegov projekt se imenuje Skateistan. Oliver, ki je po ulicah Kabula sprva prodajal majice, da se je lahko preživljal, je danes celo osebni svetovalec predsednika Afganistanskega olimpijskega komiteja Zahirja Akbarja.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.