Politizacija apolitičnega namestnika

Zakaj je pravzaprav odstopil Jože Končan, podpredsednik komisije za preprEčevanje korupcije

/media/www/slike.old/mladina/mklemeni_bp.jpg

© Borut Peterlin

Predsednik republike Danilo Türk je dva dni po imenovanju novega vodstva komisije za preprečevanje korupcije že začel iskati drugega namestnika predsednika komisije. Po začetnem navdušenju nad imenovanjem je Jože Končan to dva dni kasneje zavrnil. Zbal naj bi se bil, da bi javnost v njem videla Klemenčičevega človeka, ta pa v javnosti velja za branitelja levice ...
»Ker ne želim delovati v organu, ki bo namesto podpore doživljal stalne očitke o političnosti in naklonjenosti eni politični opciji, se funkciji namestnika predsednika odpovedujem,« je v pismu predsedniku republike zapisal Končan. Novi predsednik komisije in Končanov nesojeni šef Goran Klemenčič se je na zavrnitev imenovanja odzval ostro, argumentov o politizaciji komisije ne sprejema, »razen kolikor to politizacijo povzroča prav njegovo pismo in način, kako ga je podal«. Končanovi razlogi za odstop pa niso prepričali niti namestnika Roka Praprotnika: »Še posebej ne, ker je v spremnem dopisu k odstopni izjavi zapisal, da mu je žal, ker ne bo delal z mano in s Klemenčičem. Upam, da bo predsednik republike čim prej našel koga, ki se ne bo ustrašil te funkcije.«
In kako Končan sam vidi svojo potezo, saj je z zavrnitvijo imenovanja predsedniku republike dal zaušnico že, ko je ta prvič sploh udejanjil svojo novo pristojnost samostojnega izbiranja in imenovanja visokih državnih funkcionarjev? »Upam, da javnost tega ni tako razumela, saj to ni bilo tako niti mišljeno,« odgovarja Končan in zavrača teorijo, po kateri naj bi bil po naročilu desnice z eno potezo osmešil predsednika republike, pa tudi Klemenčiča in Praprotnika.
Kje so torej razlogi, da si je po začetnem navdušenju nad izbranimi kandidati premislil? »V prvi izjavi sem povedal, da sem počaščen zaradi imenovanja, da pa ne bom dajal drugih izjav, ker smo z izbranima sokandidatoma dogovorjeni za skupno izjavo,« je neprepričljiv Končan. »Sam tudi osebno in strokovno ne vidim nobenih zadržkov za imenovanje Klemenčiča in Praprotnika, moti me zgolj to, kako ju, predvsem Praprotnika, vidi javnost,« še pravi. Poleg tega ga veseli, da so se po začetnih namigovanjih dela javnosti, da gre za politično izbiro, razmere umirile in se vse manj govori o Klemenčiču kot pripadniku neke politične opcije in vse bolj kot o primernem kandidatu.
Vendar se Končan boji, da se bodo očitki o političnem delovanju komisije pojavili vsakokrat, ko bo komisija preiskovala kakega pripadnika desne politične opcije. Bi se enako odločil tudi, če bi bila poleg njega na funkciji imenovana človeka, v katerih bi javnost videla pripadnika desnice? »Zagotovo, saj sem že v pismu zapisal, da bi imenovanje sprejel zgolj, če bi bila komisija v očeh javnosti videna kot povsem nepolitična.« Za to pa že ob objavi razpisa ni bilo veliko možnosti. Človek, ki se zaveda, da bo komisija deležna političnih pritiskov in različnih percepciji v javnosti, pa se tega hkrati boji, za takšno službo pač ni primeren ...

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.