16. 9. 2010 | Mladina 37 | Politika
Konec ekonomije
Marx je pred stoletjem in pol napovedal konec ekonomije. Današnja ekonomija je samo še ta neoliberalna, ki je le še farsa.
© Borut Peterlin
Ekonomija (ekonomska teorija - angl. economics) je danes nesporno najmogočnejša in najvplivnejša veja družboslovja. V večini razvitih držav temelji delo vlad na ekonomiji (vse manj, a še vedno; zato pa toliko bolj v nerazvitih). Ko se pojavijo v družbi problemi, se obrnemo na ekonomiste in ne, na primer, na sociologe. Očitno menimo, da ekonomisti najbolje razumejo delovanje naših družb, in jim jih dejansko prepuščamo v upravljanje.
Kako naj si tedaj pojasnimo, pri vsej tej pameti, tako silni kolaps zahodnih družb v tako globoko krizo? V Sloveniji smo v krizi celo nadpovprečno globoko in si moramo enaka vprašanja postaviti tudi za nas same, za nas še toliko bolj, saj so pri nas ekonomisti še toliko vplivnejši tvorci državnih politik. Z ekonomijo se lahko politiki sklicujejo na znanost, o kateri sploh ne more biti debate! Ampak pri nas je vse, kar svetujejo vladi ekonomisti, zgolj krčenje in rezanje - zgolj tisto, kar zna storiti v krizi vsak računovodja. Kje je v tem kakšna znanost? Kaj pa izhod iz krize? Kaj bo treba spremeniti, da ne bo šlo tako v nedogled!?
Sodobna ekonomija
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.