7. 10. 2010 | Mladina 40 | Družba
Nanogradnja
Kako bi bionanoroboti, ki jih usmerja in poganja svetloba, lahko iz zraka ustvarjali zgradbe in hkrati pomembno prispevali v boju proti podnebnim spremembam
Dr. Danijel Rebolj: \"Zakaj ne bi mogli graditi na način, kot to že od nekdaj počne narava?\"
© Borut Peterlin
V računalniku ustvarite popoln digitalni model zgradbe, z vsemi stopnicami, okni, napeljavami. Na izbrano zemljišče pripeljete poseben visokoločljivostni projektor in ga čvrsto pritrdite nekaj metrov nad tlemi. Vanj vnesete digitalni model želene zgradbe. Na načrtovani tloris nanesete potrebno količino bionanorobotov, umetno ustvarjenih mikroorganizmov, programiranih za proizvodnjo ogljikovih nanocevk. Prižgete projektor, ki začne oddajati različne valovne dolžine svetlobe in pošiljati ukaze »nanodelavcem«, ti pa na podlagi prejetih ukazov atome ogljika sestavljajo v različne strukture karbonskih nanocevk, plast za plastjo. Če gradijo stene, izdelujejo inertne strukture, če gradijo napeljavo, mora struktura ogljikovih atomov v nanocevkah omogočati elektroprevodnost, če so na vrsti okna, pa prozornost materiala. Celotno zgradbo zgradite iz enega materiala, ogljika, ki ga bionanoroboti pridobijo kar iz okoliškega zraka. V nekaj deset dneh imate novo hišo. Projektor ugasnete, kar je znak bionanorobotom, naj se ugasnejo oziroma umrejo tudi sami. Preprosto.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.