11. 11. 2010 | Mladina 45
Urbana ali moneta?
Diskriminacija glede na plačilno sredstvo
Že od maja vožnje z mestnimi avtobusi v Ljubljani ni več mogoče plačati z gotovino. Plačilno sredstvo so zdaj enotna mestna kartica Urbana in mobilni telefoni, ki omogočajo uporabo monete. Ob uvedbi spremembe so predstavniki Ljubljanskega potniškega prometa povedali, da novi sistem med drugim olajšuje nadzor plačnikov. Tisti, ki je nekoč vožnjo plačal z žetonom, pač ni imel dokazila, da je to res storil.
Prednost uvedbe urbane pa je tudi 90-minutno obdobje, ko je mogoče prestopati z enega avtobusa ne drugega. Vendar posameznik do tega ni upravičen, če plača s telefonom. Gre za neenakost glede na to, katero plačilno sredstvo posameznik uporabi, čeprav za to razliko ni tehtnega razloga. Ko posameznik plača s telefonom, dobi sporočilo, da je prevoz plačan. Na podlagi tega bi lahko kontrolorji preverjali, kdaj je posameznik prvič stopil na avtobus, in ugotovili, ali se po mestu že vozi uro in pol ali manj. Tako pa mora potnik, ki za plačilo uporabi telefon, ob vsakem prestopanju vožnjo spet plačati. Če torej potuje z enega konca Ljubljane na drugega in trikrat zamenja avtobus, bo plačal 2,40 evra, z uporabo urbane pa bi odštel le 0,80 evra.
Pri Ljubljanskem potniškem prometu se te razlike zavedajo, a v njej ne vidijo težave. Zato bo pri tem tudi ostalo. Osnovno plačilno sredstvo je urbana, pravijo pri Ljubljanskem potniškem prometu, »plačilo prevoza z moneto je namenjeno predvsem tistim, ki redko uporabljajo mestne avtobuse, kartico pozabijo napolniti ali pa jo pozabijo doma«.
Je pa tudi res, da je moneta idealen izgovor, da prevoznik od potnikov dobi več sredstev.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.