2. 12. 2010 | Mladina 48
Cirkusi še vedno dobrodošli
Strokovnjaki niso podprli prepovedi
Predstava v cirkusu
© Boštjan Slatenšek
Strokovni svet za varstvo živali, posvetovalni organ ministra za kmetijstvo, je nedavno obravnaval in zavrnil pozive več državljanov, naj Slovenija po zgledu nekaterih drugih držav prepove gostovanje cirkusov, ki prikazujejo živali, na svojem ozemlju. Zavzel se je le za spremembe zakona o varstvu živali na tem področju. Po besedah predsednika sveta Eriha Tetičkoviča iz Društva za varstvo in proti mučenju živali Maribor bi bilo treba za te živali zagotoviti ustrezne nastanitvene razmere med bivanjem v Sloveniji in med transportom po našem ozemlju, prav tako pa bi bilo treba nadzorovati ravnanje z njimi med nastopom in med vajami.
Za popolno prepoved se niso odločili, ker naj bi bilo to v nasprotju z zakonodajo EU, ki zagotavlja prost pretok storitev na celotnem ozemlju povezave. Pri tem se sklicujejo na primer Avstrije, ki naj bi imela zaradi prepovedi gostovanja cirkusov z divjimi živalmi, uvedene pred leti, velike težave. Evropsko cirkuško združenje (ECA) je od Evropske komisije zahtevalo ukrepanje zaradi domnevne kršitve evropske zakonodaje. EU je kršitev ugotovila, a nato pod pritiskom zagovornikov pravic živali sklenila, da lahko zakonodajo o varstvu živali države članice urejajo same. Potem pa se je lani vmešal evropski varuh človekovih pravic Nikiforos Diamandouros in ugotovil, da je Evropska komisija v tem primeru opustila odgovornost nadzora nad udejanjanjem evropske zakonodaje, in ji naložil, naj ukrepa proti Avstriji ali pa združenju ECA argumentirano pojasni, zakaj dolžno ravnanje opušča. Ker se Evropska komisija ni zganila, so se v združenju ECA odločili, da bodo ukrepali sami. Proti Avstriji so vložili tožbo. Sodnega epiloga zgodba še ni dočakala, Avstriji pa je medtem sledilo več držav. Po podatkih mednarodne organizacije za varstvo živali Animal Defenders International je ukrepe za prepoved ali vsaj omejitev prikazovanja živali v cirkusih sprejelo še 11 držav članic EU. Prepoved je uzakonila tudi Hrvaška.
V Društvu za osvoboditev živali so nad odločitvijo strokovnega sveta neprijetno presenečeni, saj zakon o varstvu živali že zdaj med drugim prepoveduje vzrejo, vzgojo in šolanje na način in s pripomočki, ki živali povzročajo bolečine ali kako drugače škodijo njenemu zdravju. »Znano je, da morajo živali, preden se naučijo svoje cirkuške točke, skozi dve fazi, in sicer skozi krotenje in trening. To vse poteka po sistemu nagrad in kazni v povezavi s fizičnim nasiljem,« opozarja predsednik društva Stanko Valpatič.
Če bi se v vsej EU odločili prepovedati cirkuse, ki prikazujejo divje živali, potem težav ne bi bilo, pravi Tetičkovič. »Prvi sem za to, da prepoved sprejmemo na ravni celotne EU.«
A poenotenje o tej temi verjetno ne bi bilo lahko. V Veliki Britaniji je na primer strokovna komisija ugotovila, da za prepoved ni znanstvene podlage, saj ni dokazov, da bi bilo zdravstveno stanje cirkuških živali kakorkoli slabše od zdravja drugih živali v ujetništvu. ECA sicer vseskozi zagotavlja, da je skrb za blaginjo cirkuških živali prednostna naloga združenja, češ da zdrave živali bolje nastopajo.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.