16. 12. 2010 | Mladina 50 | Politika
Ukvarjanje s posledicami
Vedno znova pozabljamo, da težave v zdravstvu ne nastajajo niti zaradi zdravnikov niti zaradi bolnikov, temveč zaradi družbenih razmer in neprilagojene organizacije
Dorijan Marušič, minister za zdravje na akciji Zasaditev labirinta umetnosti
© Nada Žgank
Aprila je minister za zdravje postal Dorijan Marušič in napovedal korenito reformo zdravstvenega sistema. S številnimi ukrepi se razmere res spreminjajo - a predvsem v zdravstvu samem. Le redko pa se govori o tem, ali je res potrebno, da zdravnika prebivalci Slovenije povprečno obiščemo 6,72-krat na leto (takšne podatke imajo na ministrstvu za zdravje), kako zagotavljati prave informacije za ljudi, ko si skušajo pomagati sami, in kako spremeniti širši kontekst, povezan z zdravjem, tako da bi s tem okrepili tudi javno zdravje. Zdravnik in demografski zgodovinar Thomas McKeown je že pred 30 leti ugotavljal, da medicina k splošnemu izboljšanju zdravja v družbi prispeva zelo majhen delež, za večino sta zaslužna gospodarski in družbeni napredek. Kako to ugotovitev upoštevamo danes?
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.