Jure Erznožnik

 |  Mladina 2

Razčetverjanje ljudi zaradi vraž

Tanzanijske in burundijske oblasti so se odločile, da bodo iznakaževalce albinov usmrtili z obešenjem, vaški vrači se vseeno uspešno izmikajo roki pravice

Pripadniki prvobitnih plemen v nekaterih vzhodnoafriških državah verjamejo, da so albini - beli otroci temnopoltih staršev - nekakšni preroki, polbogovi, da imajo nadnaravne danosti, deli njihovih teles, posebej glava in genitalije, naj bi prinašali bogastvo; kdor denimo razlije njihovo kri v rudniku, naj bi našel zlato. Samo v Tanzaniji so lovci na glave v letih 2008 in 2009 okrutno umorili in razsekali vsaj 50 od domnevno 170 tisoč albinov, kolikor naj bi jih živelo v državi. Nekaterim so odsekali le roke, drugim noge, tretjim pa vse ude, umreti so jih pustili v neznosnih bolečinah.
Čeprav se Al-Shymaa Kway-Geer, poslanka v tanzanijskem parlamentu, ki je tudi sama albinka, ob pomoči človekoljubnih organizacij trudi ozaveščati prebivalce vasi na severozahodu države, kjer so iznakaženja najpogostejša, jih večina noče verjeti, da je albinizem bolezen, povezana s pomanjkanjem kožnega pigmenta. Zaradi početja lokalnih vračev, ki iz delov teles albinov strojijo amulete in kuhajo domnevno čudodelne zvarke ter jih za nekaj deset evrov prodajajo vaščanom, tem ni dosti mar, da albini v Afriki, poleg siceršnjih bolezenskih znakov, zaradi izpostavljenosti močnemu soncu pogosto zbolijo za kožnim rakom in umrejo še pred 30. letom. V lokalnem časopisju zato niso nobena redkost poročila o nočnih napadih oboroženih tolp na otroke albine, ki jim v domači hiši pred nemočnimi starši najprej odsekajo glavo, potem še vse ude in nato izginejo v noč, iznakažena trupla pa negibna pustijo sredi hiše.
Ko je tanzanijsko vrhovno sodišče novembra 2009 štiri moške, ki so nekega 50-letnega albina zverinsko pokončali in mu posekali ude, obsodilo na smrtno kazen z obešenjem, je bila javnost v mestih, kjer so takšni izpadi redkejši, zadovoljna. Tudi predsednik burundijskega združenja albinov Kassim Kazungu, zaskrbljen zaradi vse številnejših izginotij teh posebnih otrok - za vsakega naj bi ugrabitelji v sosednji Tanzaniji iztržili tudi do 400 tisoč evrov -, je zadovoljen, da oblasti njegove države vse bolj posnemajo ukrepe tanzanijskega predsednika Jakaye Kikweteja za zaščito albinov pred okultnim ravnanjem. Ta je ukazal popis albinov, policijsko varovanje in njihovo nastanitev v varnih hišah, zato se je po nekaterih podatkih lani položaj že začel izboljševati. Ko pa se bodo oblasti odločile popolnoma izkoreniniti ta zločinski pojav, bodo morale za zgled obesiti tudi kakšnega vaškega vrača.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.