Delaj, kot govoriš!

Je vrhovni tožilec pozabil, katere položaje zaseda?

»Osebno 20 let po spremembi sistema ne vidim nobene potrebe, da na najbolj izpostavljena mesta v pravosodju sploh še kandidiramo tisti, ki smo take vodilne in izpostavljene funkcije opravljali v prejšnjem sistemu, sploh pa ne, če lahko taka kandidatura sproža odzive, ki vzbujajo v komerkoli dvom v pravno državo in varovanje človekovih pravic,« je za Tednik TV Slovenija o kandidaturi dr. Zvonka Fišerja razmišljal vrhovni tožilec Silvij Šinkovec, konec sedemdesetih let sodnik, ki je obsodil duhovnika, zoper katera je obtožnico spisal Fišer.
Če je torej Fišer ob koncu sedemdesetih let kršil človekove pravice in temeljne vrednote civilizacije, jih je tudi Šinkovec, ki meni, da se zanj in druge pravosodne uslužbence, ki so delovali že v prejšnjem sistemu, danes ne spodobi kandidirati za najbolj izpostavljene položaje. A Fišer je vrhovni tožilec brez funkcije, brez vodstvenega položaja. Šinkovec pa je v mandatu Barbare Brezigar, torej v zadnjih šestih letih postal vodja Strokovnega centra na vrhovnem državnem tožilstvu. Gre za visok položaj v pravosodju, ki ga je Brezigarjeva pred časom še utrdila. Iz kazenskega in specializiranega oddelka ter iz skupine za pregon organiziranega kriminala je tri višje pravosodne svetovalce premestila v Strokovni center, tako da ta po novem šteje šest članov. Ker Šinkovec zdaj vodi oddelek z več kot petimi uslužbenci, se mu je zvišala tudi plača.
Poleg tega se je Šinkovec v tem času dokopal do še enega zelo pomembnega vodstvenega položaja. Je član državnotožilskega sveta, ki šteje sedem članov. Gre za najvišji organ tožilske samouprave, ki med drugim odloča o vseh kadrovskih zadevah. In v času, ko v njem sedi Šinkovec, je ta organ odločil tudi, da službo na tožilstvu dobi njegova hčerka. Če izvzamemo položaj generalnega državnega tožilca, je članstvo v tem organu najvišja funkcija v tožilstvu.
Šinkovec, ki zdaj zaseda višje pravosodne položaje kot v prejšnjem sistemu, torej težko izreka očitke o stremljenju za funkcijami. To bi lahko storila Barbara Brezigar, ki je premlada, da bi ji očitali grehe iz prejšnje politične ureditve. Pa se ni oglasila. Je pa zato o Fišerjevi kandidaturi jasno spregovoril predsednik republike dr. Danilo Türk.
Pragmatično ugotavlja, da so se omenjeni očitki Fišerju pojavili že ob imenovanju za ustavnega sodnika konec devetdesetih let, in če je bil Fišer takrat kljub temu primeren za ustavnega sodnika, ni danes nič manj primeren za vodjo tožilstva.

 

Zakup člankov

Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?

Pošljite SMS s vsebino MLADINA2 na številko 7890 in prejeto kodo prepišite v okvirček ter pritisnite na gumb pošlji

Nakup prek telefona je mogoč pri operaterjih Telekomu Slovenije in A1.

Članke lahko zakupite tudi s plačilnimi karticami ali prek storitve PayPal

Tedenski zakup ogleda člankov
Za ta nakup se je potrebno .

4,2 €

Za daljše časovne zakupe se splača postati naročnik Mladine.

Mesečna naročnina, ki jo je mogoče kadarkoli prekiniti, znaša že od 15,8 EUR dalje:

Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.