24. 3. 2011 | Mladina 12 | Ekonomija
Izbira, ki to ni
Pakt za evro ni čarobna palica, ki bi z enim zamahom rešila vse naše težave, a bilo bi zelo kratkovidno in nespametno, če bi ostali zunaj njega
© Tomaž Lavrič
»V Sloveniji se paktu za evro daje prevelik pomen,« pravi ekonomist Mojmir Mrak. »S tem pa ne želim reči, da ni koristen. Nasprotno. Menim, da je za Slovenijo zelo koristen. V njem so stvari, ki jih moramo narediti ne samo za evro, temveč če hočemo preživeti.« Slovenske javne finance sicer niso v tako slabi kondiciji kot na primer grške, a to se lahko dokaj hitro spremeni, če ne bomo naredili nič in bomo zgolj ležerno čakali na boljše čase. Dolg naše države v primerjavi z dolgovi drugih članic EU sicer ni tako visok, skrb pa zbuja dinamika naraščanja. Ne gre tudi pozabiti, da je Slovenija v tej krizi doživela enega hujših padcev gospodarske rasti v EU in da v kratkem ne gre pričakovati večjih skokov navzgor. Imamo razmeroma visoko stopnjo brezposelnosti, spadamo pa med države EU z bolj neugodno demografsko strukturo, saj trenutno pride na enega upokojenca le še 1,6 zaposlenega, demografski trend pa bo razmerje poslabšal. »Slovenija mora strukturne reforme izvesti ne glede na pakt za evro, ta pakt je samo še dodatna spodbuda,« pravi Mrak.
Zakup člankov
Celoten članek je na voljo le naročnikom. Če želite zakupiti članek, je cena 4,2 EUR. S tem nakupom si zagotovite tudi enotedenski dostop do vseh ostalih zaklenjenih vsebin. Kako do tedenskega zakupa?
Pisma bralcev
Kaj je bilo najbolj sporno
Pisma bralcev pošljite na naslov pisma@mladina.si. Minimalni pogoj za objavo je podpis z imenom in priimkom ter naslov. Slednji ne bo javno objavljen.